Pregled bibliografske jedinice broj: 1273943
Gdje teče med i mlijeko? Identiteti i percepcije mladih u Hrvatskoj kao pokretači migracijske želje
Gdje teče med i mlijeko? Identiteti i percepcije mladih u Hrvatskoj kao pokretači migracijske želje // IX. nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva
Split, Hrvatska, 2023. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1273943 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gdje teče med i mlijeko? Identiteti i percepcije mladih u Hrvatskoj kao pokretači migracijske želje
(The Land of Milk and Honey?
Young Croatians’ Identities and Perceptions as Drivers of Migration Desire)
Autori
Grubišić Čabo, Marita ; Fila, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
IX. nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 18.05.2023. - 21.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mladi, migracije, identitet, percepcije, Europska unija, Hrvatska
(youth, migrations, identity, perceptions, European Union, Croatia)
Sažetak
Istražujući slučaj Hrvatske, u radu se propituju mikro pokretači migracijskih želja mladih. Rad je usmjeren na identitet i percepciju vlastite zemlje i Europske unije. Koristeći podatke iz ‘Friedrich Ebert Stiftung (FES) Youth Studies Southeast Europe 2018’ istraživanja, hijerarhijskom linearnom regresijom pristupa se glavnom istraživačkom pitanju - igraju li odabrani mikro-pokretači ulogu u jačini namjere odlaska mladih? U okviru uzorka na kojem je rađeno istraživanje, 32.5% mladih iskazalo je želju za odlaskom, a najveći ih je broj kao glavnu motivaciju naveo poboljšanje standarda života ili bolje zaposlenje. Unatoč tome, rezultati statističke analize općenito pokazuju da spomenuti mikro pokretači imaju određenu ulogu. Povjerenje u EU i europski identitet čine se nevažni za odlučivanje mladih o migracijama. Percepcija Hrvatske je, međutim, povezana s njom, na način da veće iskazano povjerenje i veći osjećaj zastupljenosti interesa mladih u nacionalnoj politici smanjuje želju za odlaskom. Isto tako, snažniji nacionalni identitet može djelovati kao inhibitor želje za odlaskom. Uspoređujući EU i Hrvatsku, razlika između dvoje također pokazuje vezu s jačinom namjere odlaska. Mladi ne pokazuju definiranu viziju EU, već je vide kao mjesto gdje je gotovo sve bolje. Nasuprot tome, njihovo je mišljenje o Hrvatskoj nijansiranije, što zaključujemo s obzirom na veće razlike u odgovorima mladih na pitanja koja se odnose na ne-ekonomsko stanje u državi. Ostali čimbenici koji su bili kontrolirani pokazali su statističku povezanost, i to spol, razina obrazovanja, važnost Boga, financijska situacija kućanstava i postojeće transnacionalno iskustvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-2979 - Integracija i dezintegracija Europske unije: Dinamike europeizma i euroskepticizma (IDEU) (Petrović, Nikola, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb