Pregled bibliografske jedinice broj: 1273579
Slabost leđnih mišića i lumbalni bolni sindrom
Slabost leđnih mišića i lumbalni bolni sindrom // 19. godišnja međunarodna konferencija- Kondicijska priprema sportaša / Milanović, Luka ; Wertheimer, Vlatka ; Jukić, Igor ; Krakan, Ivan (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2021. str. 401-407 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1273579 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slabost leđnih mišića i lumbalni bolni sindrom
(Weakness of the lumbar muscles and low back paun)
Autori
Knezović Svetec, Anđelka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
19. godišnja međunarodna konferencija- Kondicijska priprema sportaša
/ Milanović, Luka ; Wertheimer, Vlatka ; Jukić, Igor ; Krakan, Ivan - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2021, 401-407
Skup
19. godišnja međunarodna konferencija- Kondicijska priprema sportaša
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.02.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Slabost mišića, MedX sprave, lumbalni bolni sindrom
(Muscle weakness, MedX devices, low back pain)
Sažetak
Lumbalni bolni sindrom se definira kao bol ili nelagodnost koju bolesnik osjeća u području leđa, između donjih rebranih lukova i donje glutealne brazde, sa ili bez širenja boli u nogu (Schnurrer- Luke Vrbanić, 2011). U literaturi problem kronične boli nije jednako klasificiran, te se koriste različiti sinonimi za bol u lumbalnom djelu kralježnice kao što su ; križobolja, lumbago, lumbalna bolno stanje, boli u slabinskom djelu kralježnice. Ona ju klasificira kao akutnu, subakutnu i kroničnu. Unutar akutne boli tipična lumbalna bolna epizoda je sa trajanjem od maksimalno šest tjedana, subakutni lumbalni bolni sindrom traje između šest i 12 tjedana. A svi simptomi koji su izraženi nakon 12 tjedana odnosno 3 mjeseca govorimo o kroničnom bolnom sindrom. Niska razina snage mišića trupa i lumbalne kralježnice smatra se primarnim čimbenikom rizika za ozljede donje dijela leđa te samim time smanjuju (ROM) opseg pokreta. Cilj je bio utvrdi učinkovitost provedbe programa treninga snage mišića lumbalnih ekstenzora na MedX DELPHEX medicinskoj spravi. METODE: Istraživanje je provedeno u Zdravstvenom Centru Marianowicz („Gesuntheits Zuntrumu Marianowicz“) u Münchenu u Njemačkoj. Za izometričku jakost lumbalnih ekstenzora svih ispitanika upotrjebljena je uređaj MedX Delphex za izometričko mjerenje lumbalne kralježnice sa integriranim sistemom sa fiksaciju natkoljenice. Istraživanje je rađeno u Laboratoriju iza istraživanje snage i posture tijela na specijanim MedX medicinskim trenažerima. U istraživanju je sudjelovalo 10 ispitanika . Ispitanici su nasumično izabrani. Od ukupnog broja ispitanika (N=10) , bilo je 5 ispitanika muškog spola (N=5) i 5 ispitanica ženskog spola (N=.5). U okviru Antropoloških mjerenja nalaze se dva mjerenja. Izvršeno je mjerenje visine tijela i težina tijela. Jakost lumbalnih ekstenzora mjerila se na MedX med.spravi na samom početku i nakon provedbe 18 treninga na medicinskim treažeru. Na istoj spravi izvodili su se treninzi snaženja lumbalnih ekstenzora u trajanju od 18 sasija kroz 2 puta tjedno. Trening se sastojao od ekscentrične i koncentričnih pokreta trupa. Trajanje ponavlja odgovara ukupno 10 sekundi koje se sastoje od 4 sekunde ekscentrične faze pokreta, 2 sekunde statičke snaženja i to u krajnjoj retrofleksiji trupa i još jednom 4 sekunde koncentrične faze pokreta u jednoj ispitnim pozicijama koju se gradirane od 0 do 72 stupnja. ZAKLJUČAK: Obzirom na postavljeni cilj na početku istraživanja, a odnosio se na utvrđivanje učinkovitost provedbe programa treninga jakosti mišića lumbalnih ekstenzora na MedX-Delphex medicinskoj spravi, a na osnovi dobivenih rezultatima u finalnom mjerenju postignute značajno veće vrijednosti snage lumbalnih ekstenzora u odnosu na inicijalno mjerenje treninga snage na MEDX-Delphex medicinskoj spravi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija