Pregled bibliografske jedinice broj: 1273387
Analiza legislative sustava domovinske sigurnosti i sigurnosno-obavještajnog sustava Republike Hrvatske – značenje i međusobni odnosi te usporedbe s rješenjima u SAD-u
Analiza legislative sustava domovinske sigurnosti i sigurnosno-obavještajnog sustava Republike Hrvatske – značenje i međusobni odnosi te usporedbe s rješenjima u SAD-u // Policija i sigurnost, 32 (2023), 1; 63-82 doi:10.59245/ps.32.1.5 (međunarodna recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1273387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza legislative sustava domovinske sigurnosti
i sigurnosno-obavještajnog sustava Republike
Hrvatske – značenje i međusobni odnosi te
usporedbe s rješenjima u SAD-u
(Analysis of the legislation of the homeland
security system and the security-intelligence
system of the Republic of Croatia - meaning and
mutual relations and comparison with
solutions in the USA)
Autori
Gracin, Dijana ; Badžim, Joško
Izvornik
Policija i sigurnost (1330-0229) 32
(2023), 1;
63-82
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
nacionalna sigurnost, domovinska sigurnost, sigurnosno-obavještajni sustav, terorizam, kritična infrastruktura.
(national security, homeland security, security intelligence system, terrorism, critical infrastructure)
Sažetak
Autori u radu raspravljaju o konceptu ili sustavu domovinske sigurnosti koji je uveden u Hrvatskoj 2017. Zakonom o sustavu domovinske sigurnosti, čime je implementiran pristup iz Strategije nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, donesene nešto prije iste godine. Autori zaključuju da je takav koncept najvjerojatnije inspiriran istoimenim konceptom u SAD-u, koji je ustanovljen nakon terorističkih napada 2001., a na temelju rezultata analiza koje su upozoravale na slabosti kada je riječ o pitanjima međuinstitucionalne suradnje i razmjene informacija u protuterorističke svrhe. Bit američkog sustava domovinske sigurnosti jest u uspostavljanju jedinstvenog i sveobuhvatnog pristupa u suprotstavljanju terorizmu, kao i u odgovoru na prirodne i ljudskim faktorom izazvane nesreće. Istoimeni sustav u Hrvatskoj nominalno je određen znatno šire ili kao sustav namijenjen upravljanju svim važnim rizicima za nacionalnu sigurnost, no on se, zapravo, slično američkom, može također svesti na određene uloge u suprotstavljanju terorizmu te prirodnim i ljudskim djelovanjem izazvanim nesrećama ili katastrofama. U odnosu prema terorizmu, potrebno je ograničiti nadležnosti sustava domovinske sigurnosti u Hrvatskoj, naročito s obzirom na nadležnosti sigurnosno-obavještajnog sustava te drugih institucija poput policije, pri čemu je očito da je, kad je riječ o sustavu domovinske sigurnosti, naglasak na zaštiti kritične infrastrukture i koordinaciji jedinstvenog odgovora u kriznim situacijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Interdisciplinarne društvene znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- WoSCC
- ESCI
- EBSCO
- DOAJ, PROQUEST, SCCI