Pregled bibliografske jedinice broj: 127322
Primjena detektora potencijala strujanja(DPS) u preradbi vode
Primjena detektora potencijala strujanja(DPS) u preradbi vode // XVIII Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Zagreb, 16-19. veljače 2003, Sažeci / Zrnčević, Stanka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2003. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 127322 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena detektora potencijala strujanja(DPS) u preradbi vode
(Application of streaming potential detector (SPD) in water treatement)
Autori
Bratelj, Irena ; Markić, Marinko ; Sipos, Laszlo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Zagreb, 16-19. veljače 2003, Sažeci
/ Zrnčević, Stanka - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2003
Skup
XVIII Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Zagreb, 16-19. veljače 2003
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
detektor potencijala strujanja; koagulacija; flokulacija
(streaming current detector; coagulation; flocculation)
Sažetak
Pročišćavanje prirodnih i otpadnih voda kemijskim postupcima temelji se na separaciji neželjenih tvari iz složenih koloidnih sustava postupcima koagulacije/flokulacije te taloženja. Pri optimiranju tih procesa s ciljem pravilnog doziranja kemikalija detektor potencijala/struje strujanja (DPS/DSS) ima nezamjenjivu ulogu. DPS-om je moguće mjeriti potencijal koji nastaje trenutačnom adsorpcijom nabijenih čestica na stjenke njegova osjetila te optimirati uvjete procesa. Osnovni cilj ovog rada bio je istražiti mogućnost primjene detektora potencijala strujanja (DPS), konstruiranog i izrađenog u laboratoriju Zavoda za opću i anorgansku kemiju Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, u on-line praćenju doziranja koagulanata, ponajprije u laboratorijskim uvjetima, a zatim u rješavanju problematike iznenadnog zamućenja vode izazvane vremenskim neprilikama na području Istre. Uređaj se razlikuje od klasičnih izvedbi viđenih u ranijoj literaturi i prilagođen je jednostavnijoj uporabi u laboratorijskim i terenskim ispitivanjima koagulacije. Ispitivanja su provedena u laboratoriju (jar-testovi) na modelnoj suspenziji (kaolina) te zamućenim uzorcima vode uzetih s područja Istre. Koncentracije aluminijeva sulfata kao koagulanta te pH vrijednosti bile su promjenjive veličine čiji se utjecaj na potencijal strujanja i rezidualnu mutnoću određivao. Kvaliteta prerađene vode pratila se određivanjem rezidualnog aluminija, mutnoće te koncentracije organske tvari (TOC). Istovremeno, izgrađen je model u MATLAB-u kojim je predviđen utjecaj koncentracije aluminijevog koagulanta te drugih parametara (pH vrijednosti, početnoj koncentraciji čestica i dr.) na efikasnost koagulacije. Parametri modela određeni su posebnim eksperimentima ili su preuzeti iz literature. Na temelju eksperimentalnih te modelom predviđenih podataka potvrđena je primjenjivost modificiranog detektora potencijala strujanja (DPS), u rješavanju problematike kontrole koagulacije(pravilnog doziranja koagulanata) u postrojenjima za preradbu vode, posebno važnoj prilikom iznenadnih zamućenja, no i drugih procesa u kojima količina naboja na površini čestica ima odlučujuću ulogu
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo