Pregled bibliografske jedinice broj: 1272877
Promjene početnog antiretrovirusnog liječenja u osoba zaraženih HIV-om liječenih u Hrvatskoj u razdoblju od 2012. do 2016.
Promjene početnog antiretrovirusnog liječenja u osoba zaraženih HIV-om liječenih u Hrvatskoj u razdoblju od 2012. do 2016., 2018., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1272877 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene početnog antiretrovirusnog
liječenja u osoba zaraženih HIV-om liječenih u
Hrvatskoj u razdoblju od 2012. do 2016.
(Initial antiretroviral therapy change in HIV
positive individuals treated in Croatia between
2012 and 2016)
Autori
Galkovski, Adam
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.10
Godina
2018
Stranica
40
Mentor
Maja Ortner Hadžiabdić
Ključne riječi
HIV/AIDS, antiretrovirusni lijekovi, ART promjene, inhibitori integraze, zidovudin
(HIV/AIDS, ART switch, ART change, Integrase inhibitors, Zidovudine)
Sažetak
HIV infekcija je neizlječiva bolest koja ako se ne liječi dovodi do AIDS-a i smrti od neke oportunističke bolesti. Antiretroviralni lijekovi sprečavaju replikaciju virusa i na taj način sprečavaju progresiju bolesti. Zbog brzog razvoja rezistencije na lijekove kada se koriste u monoterapiji, najčešće se koriste režimi s tri lijeka: 2 NRTI koji čine nukleozidnu osnovu i NNRTI ili PI ili II. Cilj ovog istraživanja bilo je pokazati postoje li razlike u učestalosti i razlozima promjena početnog antiretrovirusnog liječenja u odnosu na sociodemografske (dob, spol, mjesto stanovanja, vjerojatni način zaraze) i čimbenike koji pokazuju uznapredovalost infekcije (početna viremija, broj CD4+ limfocita i prisutstvo AIDS-a) te početni ART režim i nukleozidnu osnovu kod osoba koje su počele s liječenjem u razdoblju izmedu 2012. i 2016. u Hrvatskoj. Promatrani ishodi su bili promjena ART-a koja je definirana kao zamjena lijekova ili prekid liječenja. Vrijeme praćenja je bilo godina nakon početka liječenja ili do promjene. Od 508 ispitanika promjenu je imalo njih 181 (35, 6%). Statistička analiza je uključivala analizu doživljenja i Coxovu regresiju s modelima za ukupno vrijeme praćenja, prvih 30 dana i vremenom praćenja nakon prvih 30 dana. Rezultati su pokazali da ART režimi koji sadrže II imaju manju vjerojatnost promjene u odnosu na druge režime. Najznačajnija povezanost s rizikom promjene nakon prvih 30 dana praćenja je za nukleozidnu osnovu koja sadrži ZDV3TC (p < 0, 001). Takvi rezultati idu u prilog novim smjernicama koje preporučaju režime s II kao početne režime i više ne preporučaju ZDV za početnu terapiju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Maja Ortner Hadžiabdić
(mentor)