Pregled bibliografske jedinice broj: 1272781
Utjecaj bavljenja sporta na stupanj uhranjenosti kod adolescenata
Utjecaj bavljenja sporta na stupanj uhranjenosti kod adolescenata // Physiotherapia Croatica, 14 (2017), No.1; 188-192 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1272781 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj bavljenja sporta na stupanj uhranjenosti kod
adolescenata
(The influence of playing sports on the degree
obesity in adolescents)
Autori
Knezović Svetec, Anđelka ; Guja, Antea, Torman, Doris
Izvornik
Physiotherapia Croatica (1846-9043) 14
(2017), No.1;
188-192
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
sport, adolescenti, body mass indeks, body fat
(sports, adolescents, body mass index, body fat)
Sažetak
UVOD: Povećana razina tjelesne uhranjenosti i pretilost jedan je od vodećih problema suvremenog društva i sve veći javnozdravstveni problem. Stoga se stavlja veliki naglasak na preventivne mjere još u djetinjstvu. Bavljenje sportom u dječjoj i adolescentskoj dobi važan je faktor održavanja zdravlja i smanjenja mortaliteta i morbiditeta u odrasloj dobi. Važni načini procjene stanja uhranjenosti su indeks tjelesne mase (BMI) i postotak tjelesne masti u organizmu (BF). Cilj istraživanja je dokazati pozitivan utjecaj sporta na smanjenje tjelesne masnoće kod adolescenata. MATERIJALI I METODE: U istraživanju je sudjelovalo 92 učenika Osnovne škole u Dugom Selu od kojih je 51 učenik sedmih razreda, a 41 učenik osmih razreda. Metode korištene u istraživanju su: anamnestički upitnik, antropometar i Tanita vaga (BC-545N) kojom se kod svakog učenika mjerio postotak tjelesne masnoće (body fat) te indeks tjelesne mase (body mass indeks). REZUTATI: Potvrđeno je da postoji značajna razlika u postotku tjelesne masnoće ovisno o spolu i bavljenju sportom. Vezano uz spol dječaci su u prosjeku imali manji postotak tjelesne masnoće ( M=21, 2 ; sd=6, 961 ; N=51) u odnosu na djevojčice ( M=27, 1 ; sd=6, 759 ; N=41). Vezano uz bavljenje sportom, učenici koji se bave sportom imali su manji postotak tjelesne masnoće ( M=20, 9 ; sd= 5, 672 ; N=64) u odnosu na one koji se ne bave sportom (M= 25, 4 ; sd=7, 870 ; N=59). RASPRAVA: Istraživanje je pokazalo da su mjerenjem body mass indeksa i body fat-a dobiveni relevantni podaci o stanju uhranjenosti kod adolescenta . Značajna razlika u postotku tjelesne masnoće ovisila je o spolu i bavljenjem sportom. ZAKLJUČAK: Bavljenje sportom pozitivno utječe na smanjenje stupnja tjelesne masnoće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Kineziologija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)