Pregled bibliografske jedinice broj: 1272724
Utjecaj vrste biokompatibilnog polianiona na svojstva polielektrolitnih višeslojeva s kitozanom
Utjecaj vrste biokompatibilnog polianiona na svojstva polielektrolitnih višeslojeva s kitozanom // Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu (SKOKI) - knjiga sažetaka / Bajo, Matea ; Crnac, Lana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2023. str. 34-34 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1272724 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj vrste biokompatibilnog polianiona na
svojstva polielektrolitnih
višeslojeva s kitozanom
(The effect of biocompatible polyanion on the
properties of chitosan based polyelectrolyte
multilayers)
Autori
Ivančić, Ana ; Nikolić, Juraj ; Kovačević, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu (SKOKI) - knjiga sažetaka
/ Bajo, Matea ; Crnac, Lana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2023, 34-34
ISBN
978-953-6894-83-3
Skup
Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Polielektrolitni višesloj ; kitozan ; karboksimetilceluloza ; pektin
(polyelectrolyte multilayer ; chitosan ; carboxymethylcellulose ; pectin)
Sažetak
Polielektrolitni višeslojevi (PEM) su tanki filmovi pripravljeni naizmjeničnom adsorpcijom polielektrolita na čvrstu površinu.[1] PEM-ovi prirodnih biokompatibilnih polielektrolita poput kitozana, karboksimetilceluloze i pektina primamljiv su predmet istraživanja zbog svojih baktericidnih i fungicidnih svojstva te pronalaze primjenu kao zaštita voća od truljenja.[2] U ovom istraživanju „sloj po sloj“ (LbL) metodom pripravljeno je ukupno šest filmova sa različitim koncentracijama natrijevog klorida u ishodnim otopinama.[3] Tri PEMa pripravljena su naizmjeničnom adsorpcijom kitozana i karboksimetilceluloze na silicijev supstrat, a ostala tri naizmjeničnom adsorpcijom kitozana i pektina. Rast višeslojeva praćen je elipsometrijski, dok je njihova površina, odnosno površinska morfologija i hrapavost, promatrana mikroskopijom atomskih sila (AFM). Filmovima s pektinom prilikom priprave tenziometrijski je praćena promjena kontaktnog kuta. Nadalje, napravljena je usporedba debljina određenih elipsometrijski i AFM-om. Rezultati ukazuju da su višeslojevi kitozana i karboksimetilceluloze deblji od filmova pripravljenih sa pektinom kao polianionom. Rast svih pripravljenih višeslojeva je eksponencijalan. Uvođenjem odnosno promjenom koncentracije pozadinske soli, natrijeva klorida, mijenja se debljina višeslojeva s karboksimetilcelulozom, za razliku od višeslojeva s pektinom na čiju debljinu natrijev klorid nema vidljivog utjecaja. Kontaktni kutevi ukazuju na izrazitu hidrofilnost višeslojeva s pektinom te je uočen „cik-cak“ trend, odnosno promjenu kontaktnog kuta ovisno o zadnjem adsorbiranom sloju. Debljine pojedinih višeslojeva određene elipsometrijski odnosno AFM-om pokazale su dobro podudaranje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IPS-2020-01-6126 - Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja (Kovačević, Davor, HRZZ - 2020-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb