Pregled bibliografske jedinice broj: 1271231
Komunikacija među različitim skupinama u društvu
Komunikacija među različitim skupinama u društvu, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Zagreb
CROSBI ID: 1271231 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komunikacija među različitim skupinama u društvu
(Communication among different groups in society)
Autori
Šahini, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Mjesto
Zagreb
Datum
29.11
Godina
2013
Stranica
49
Mentor
Popović, Goran
Neposredni voditelj
Grmuša, Tanja
Ključne riječi
komunikacija među različitim društvenim skupinama ; srpska nacionalna manjina ; diskriminacija ; zakonska regulativa o pravima manjina ; mediji ; medijsko izvještavanje o nacionalnim manjinama
(communication between different social groups ; Serbian national minority ; discrimination ; legal regulations on the rights of minorities ; media ; media reporting on national minorities)
Sažetak
Komunikacija među različitim društvenim skupinama je u današnje vrijeme aktualnija nego ikada prije. Javnost, kako ona manjinska, tako i ona većinska, živi atmosferu u kojoj živom, stvarnom komunikacijom sebi stvara preduvjet za suživot sa svim onim skupinama koje su različite. Veliku ulogu u procesu komunikacije imaju mediji kao posrednici informacija i različitih slika o Drugima koji žive pored nas. Ti Drugi uglavnom su pripadnici manjinskih skupina čiji je položaj podređeniji i koji se suočavaju s istim životnim problemima kao i domicilno stanovništvo. Pripadnike manjinskih skupina svrstavamo s obzirom na spol, vjeroispovijest, nacionalnost ili bilo koju drugu opredijeljenost. Ovaj se rad fokusira upravo na kategoriju nacionalnosti, tj. na pripadnike srpske manjinske zajednice u Hrvatskoj. U moru različitih društvenih skupina, koje su nerijetko klasificirane kao manjinske, najčešće se ističu nacionalne manjine, dok se ovaj rad, upravo u duhu nacionalne manjine, bavi pitanjima Srba u Hrvatskoj. Srbi kao nacionalna manjina u Republici Hrvatskoj egzistiraju već dugi niz godina. U poslijeratnim se godinama konstantno ulažu napori za ravnopravnim životom te nacionalne manjine, donošenjem raznih zakona, odluka i regulativa koji, teorijski, jamče ravnopravnost s domicilnim stanovništvom. Ipak, stvarnost je drugačija. Svi smo svjesni činjenice da se na Srbe ni danas ne gleda blagonaklono, unatoč svim zakonskim naporima koji ih štite, kao i ostale manjine. U ovom kontekstu, prema tome, slobodno možemo govoriti o diskriminaciji. Iako su, prema statističkim podacima sa zadnja tri popisa stanovništva, najmnogobrojnija nacionalna manjina u Hrvatskoj, možemo reći kako su nerijetko marginalizirali, čemu uvelike pridonose i medijska izvještavanja o njima. Upravo su mediji ti koji, i onda kada izvještavaju o Srbima, iznose negativne situacije koje u javnosti stvaraju negativan dojam. U takvim situacijama kod ljudi, svjesno ili nesvjesno, dolazi do stvaranja stereotipa o manjini s kojom mnogi nikada ni nisu imali izravan kontakt. Kako pripadnici srpske nacionalne manjine doživljavaju svoju ulogu kao pripadnici manjine, s kojim se poteškoćama suočavaju na svakodnevnoj razini, kako su zadovoljni zakonom i koji su njihovi prijedlozi za unaprijeđenje svog statusa u Republici Hrvatskoj, samo su neka pitanja na koje je pokušalo odgovoriti istraživanje provedeno metodom fokus grupa, na pet ispitanika, pripadnika srpske nacionalne manjine. Njihovi odgovori ukazali su na to da se osjećaju diskriminirano, marginalizirano, te navode kako je nužno provođenje zakona, koji na papiru zvuči idealno, ali u svakodnevnom se životu tako ne provodi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Poslovno veleučilište Zagreb