Pregled bibliografske jedinice broj: 1271053
O pristojnom i nepristojnom vladanju kao mogućnostima otpora i što o tome kažu Marija Jambrišak i Marija Jurić Zagorka
O pristojnom i nepristojnom vladanju kao mogućnostima otpora i što o tome kažu Marija Jambrišak i Marija Jurić Zagorka // Crveni ocean: prakse, taktike i strategije rodnog otpora / Čale Feldman, Lada ; Dremel, Anita ; Jambrešić Kirin, Renata ; Grešić, Maša ; Dujić, Lidija (ur.).
Zagreb: Centar za ženske studije, 2016. str. 148-157 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1271053 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O pristojnom i nepristojnom vladanju kao
mogućnostima otpora i što o tome kažu
Marija Jambrišak i Marija Jurić Zagorka
(Polite and rude governance as possibilities of
resistance - the case of
Marija Jambrišak and Marija Jurić Zagorka)
Autori
Mrkus, Daria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Crveni ocean: prakse, taktike i strategije rodnog otpora
/ Čale Feldman, Lada ; Dremel, Anita ; Jambrešić Kirin, Renata ; Grešić, Maša ; Dujić, Lidija - Zagreb : Centar za ženske studije, 2016, 148-157
ISBN
978-953-6955-56-5
Skup
“Marija Jurić Zagorka – život, djelo, naslijeđe / Prakse, taktike i strategije rodnog otpora"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2015. - 21.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Bonton, društvene uloge, društvena kontrola, položaj žena
(Etiquette, social roles, social control, position of women)
Sažetak
Prema Norbertu Eliasu, kontrola i modeliranje nagona, afekata i ponašanja u uljudne manire i konvencionalne oblike ophođenja ključni su aspekti procesa civilizacije, ali i među najtemeljnijim i najtemeljitijim načinima da se postigne društvena kontrola. Popularna djela o manirama s preskriptivnim namjerama (etiquette, bonton) funkcioniraju prvenstveno kao deskripcija – svjedočanstva o načinima na koje je društvo u danom povijesnom trenutku nastojalo uvjetovati vladanje svojih članova i članica. Ujedno, u 19. stoljeću ta svjedočanstva počinju poprimati specifičan ton uslijed znatnih socioekonomskih promjena, ali i sve većeg istupanja žena u javnu sferu. Djelo O pristojnom vladanju u svim životnim prilikama Marije Jambrišak ide u prilog tezi kako je u tom razdoblju jedna od ključnih tema priručnika za dobro vladanje socijalizacija žene u damu, čiji je manevarski prostor vezan za dom, ali se također otvara spram tržišta. Pa iako i sama autorica, poznata po javnim istupima za ženska radnička prava, u navedenom djelu pretežito ponavlja i zagovara standardna onodobna ograničenja za žensko ponašanje, istovremeno zastupa smjerno rafiniranje vladanja kao svojevrsnu mogućnost borbe za što bolju poziciju žene unutar za nju predviđenih društvenih okvira. Ta se strategija može odmjeriti spram one neposluha, nedoličnog ponašanja i malih privatnih otpora koju je putem fikcionalnih istupa Zlate, protagonistice Male revolucionarke te suvremenice čitatelja i čitateljica kojima se obraća Marija Jambrišak, zabilježila Marija Jurić Zagorka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne humanističke znanosti, Rodni studiji