Pregled bibliografske jedinice broj: 1271025
Koncept razvoja cjepiva utemeljenih na nukleinskim kiselinama
Koncept razvoja cjepiva utemeljenih na nukleinskim kiselinama, 2022., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju, Zagreb
CROSBI ID: 1271025 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koncept razvoja cjepiva utemeljenih na nukleinskim
kiselinama
(The concept of developing vaccines based on
nucleic acids)
Autori
Preis, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju
Mjesto
Zagreb
Datum
29.11
Godina
2022
Stranica
35
Mentor
Barišić, Karmela
Ključne riječi
mRNA cjepiva, DNA cjepiva, imunogenost, imunološki odgovor, infektivne bolesti, karcinom
(mRNA vaccines, DNA vaccines, immunogenicity, immune response, infectious diseases, cancer)
Sažetak
Zanimanje za razvojem cjepiva temeljenih na nukleinskim kiselinama pojavio se prije trideset godina, no zadnjih deset godina intenzivno se istražuju mogućnosti primjene takvih cjepiva za prevenciju infektivnih bolesti, terapiju tumora i genetičkih poremećaja. Razlog tolikoga interesa za njihovim razvojem jest velik potencijal ovih cjepiva. Osim što uzrokuju humoralni i stanični imunosni odgovor aktivacijom i T i B limfocita proces njihove proizvodnje je jednostavan te, nakon primjene, ne postoji opasnost od razvoja burne reakcije, pa čak i bolesti. Glavni nedostatak ovih cjepiva jest nedovoljna imunogenost odnosno stimulacija imunosnoga sustava. Smatra se da je nedovoljna imunogenost takvih cjepiva povezana s njihovom nestabilnošću i nedostatnom dostavom nukleinskih kiselina u stanice. Istraživanja su dovela do brojnih rješenja navedenih problema. Inkorporacijom nukleinskih kiselina u sustave koji su djelotvorni u njihovoj dostavi u stanice, povećava se sinteza antigena, a time i stimulacija imunosnoga sustava. Posebnim dizajniranjem i modifikacijom molekula nukleinskih kiselina, kao što je optimizacija kodona i modifikacija baza kod mRNA ili te dodatak adjuvanasa kod DNA, povećava se njihova stabilnost i imunogenost. Zahvaljujući ovim metodama danas je u tijeku velik broj kliničkih istraživanja koja bi vrlo brzo mogla dovesti do svakodnevne primjene ovih cjepiva u prevenciji i terapiji bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-4624 - Gensko, proteinsko i RNA profiliranje kolorektalnog karcinoma primjenom tekuće biopsije (CRCMolProfil) (Barišić, Karmela, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Karmela Barišić
(mentor)