Pregled bibliografske jedinice broj: 1270775
Određivanje antibakterijske aktivnosti derivata itakonske kiseline
Određivanje antibakterijske aktivnosti derivata itakonske kiseline, 2020., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju, Zagreb
CROSBI ID: 1270775 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje antibakterijske aktivnosti derivata
itakonske kiseline
(Determining antibacterical activity of itaconic
acid derivates)
Autori
Kučica, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju
Mjesto
Zagreb
Datum
01.06
Godina
2020
Stranica
43
Mentor
Barišić, Karmela
Ključne riječi
derivati itakonske kiseline, metoda mikrodilucije, otkriće lijekova
(itaconic acid derivatives, microdilution method, drugs discovery)
Sažetak
Proces otkrića lijekova obuhvaća sljedeće faze: odabir bolesti, odabir cilja na koji lijek djeluje, identificiranje biološkog testa, pronalazak spoja uzora. Jedan od in vivo testova koji se provodi u ovom kontekstu je i ispitivanje antibakterijske aktivnosti. U ovom je radu ispitivana antibakterijska aktivnost 12 novosintetiziranih spojeva na 4 vrste bakterija: S. aureus (G+), E. faecalis (G+), M. catarrhalis (G- ), E. coli (G- , hiperosjetljiv soj bez efluks pumpi). Pritom je korištena metoda mikrodilucije koja se provodi u mikrotitarskim pločicama. U medij inokuliran određenom bakterijskom vrstom dodaju se testirani spojevi te se potom serijski razrjeđuju. Sintetizirani spojevi derivati su itakonske kiseline i antimalarika primakina, klorokina i meflokina, kao i derivati itakonske kiseline i fluoroanilina, piridina i indola. Iako za ove spojeve nije predviđena antibakterijska aktivnost, važno je provesti opsežna in vitro i in vivo ispitivanja potencijalnih novih lijekova jer se na taj način mogu otkriti nova, nepredviđena djelovanja. Ispitivani derivati itakonske kiseline nisu pokazali učinak inhibicije rasta gram- pozitivnih bakterija S. aureus i E. faecalis te gram- negativne bakterije E. coli. Značajniji učinak inhibicije rasta ispitivani su spojevi pokazali na gram-negativnoj bakteriji M. catarrhalis. Najpotentniji spoj je već postojeći antimalarik MQ (meflokin) čija minimalna inhibitorna koncentracija iznosi 1/0, 5 µg/mL. Od novosintetiziranih spojeva najbolji učinak inhibicije bakterijskog rasta pokazao je spoj V9 (MIK = 4 µg/mL). Minimalne inhibitorne koncentracije spojeva povezane su s njihovom lipofilnosti. Kao jedan od parametara lipofilnosti uzet je logP te se pokazalo da je antibakterijski učinak spojeva na M. catarrhalis veći što je veća vrijednost logP. Razlog tome je hidrofobnost bakterijske membrane zbog prisutnih lipooligosaharida. Spojevi nisu pokazali učinak na E. coli, iako i ta bakterija ima prisutne lipopolisaharide na vanjskoj membrani, no oni su manje lipofilni te je manja penetracija spojeva u samu bakteriju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-4624 - Gensko, proteinsko i RNA profiliranje kolorektalnog karcinoma primjenom tekuće biopsije (CRCMolProfil) (Barišić, Karmela, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Karmela Barišić
(mentor)