Pregled bibliografske jedinice broj: 1270450
Ispitivanje citotoksičnosti derivata itakonske kiseline kao potencijalnih citostatika na HepG2 staničnoj liniji
Ispitivanje citotoksičnosti derivata itakonske kiseline kao potencijalnih citostatika na HepG2 staničnoj liniji, 2020., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju, Zagreb
CROSBI ID: 1270450 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje citotoksičnosti derivata itakonske
kiseline kao potencijalnih citostatika na HepG2
staničnoj liniji
(Cytotoxicity testing of itaconic acid derivatives as
potential cytostatics on HepG2 cell line)
Autori
Horvat, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju
Mjesto
Zagreb
Datum
30.06
Godina
2020
Stranica
42
Mentor
Barišić, Karmela ; Matijašić, Mario
Ključne riječi
citotoksičnost, derivati itakonske kiseline, protutumorski spojevi
(Cytotoxicity, itaconic acid derivates, anti-cancer compounds)
Sažetak
Razvoj lijekova sloţen je proces. Započinje probirom molekula pomoću računalnog modeliranja čime se izdvajaju molekule s potencijalnim ljekovitim djelovanjem. Slijede in vitro ispitivanja koja se najčešće provode na specifičnim tkivima ili stanicama. Od velike su vaţnosti jer ukoliko molekule ne pokaţu ţeljenu aktivnost, daljni razvoj molekule se obustavlja, ne provode se in vivo i klinička ispitivanja. Test citotoksičnosti spada u skupinu in vitro ispitivanja i ključan je u razvoju citostatika. Citostatici djeluju na način da ubijaju tumorske stanice. Neselektivni su, odnosno toksični i za zdrave stanice pa izazivaju teške nuspojave. Smanjenjem doze citostatika, smanjuju se i nuspojave. Zbog nedovoljne učinkovitosti postojećih terapija tumora, znanstvenici su u potrazi za novim, učinkovitijim lijekovima. Tema ovog diplomskog rada bila je ispitati citotoksičnost derivata itakonske kiseline kao potencijalnih citostatika. Ispitivanje je provedeno na stanicama hepatocelularnog karcinoma HepG2. Stanice su tretirane otopinom sintetskih spojeva u različitim koncentracima (100 µM, 50 µM, 25 µM, 12, 5 µM, 6 µM, 3 µM, 1, 5 µM, 0, 8 µM). Vijabilnost stanica odreĎena je pomoću MTT testa u kojem metabolički aktivne stanice pretvaraju MTT u ljubičasto obojen spoj formazan, dok mrtve nemaju tu sposobnost. Količina nastalog formazana koja je proporcionalna broju ţivih stanica odreĎena je spektrofotometrijski. Radi lakše usporedbe citotoksičnosti, rezultati su prikazani u obliku IC50 vrijednosti. Svi ispitivani spojevi citotoksični su za stanice hepatocelularnog karcinoma HepG2. Najučinkovitiji je spoj V4 koji je toksičan već pri niskim koncentracijama. To saznanje je bitno jer bi se mogao primjenjivati u niskim dozama ukoliko prođe ostale faze razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-4624 - Gensko, proteinsko i RNA profiliranje kolorektalnog karcinoma primjenom tekuće biopsije (CRCMolProfil) (Barišić, Karmela, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Zagreb