Pregled bibliografske jedinice broj: 1270179
Modulatorni učinci prebiotika i probiotika na endokrinološki sustav
Modulatorni učinci prebiotika i probiotika na endokrinološki sustav, 2018., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet / Centar za translacijska i klinička istraživanja, Zagreb
CROSBI ID: 1270179 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modulatorni učinci prebiotika i probiotika na
endokrinološki sustav
(Modulatory effects of prebiotics and probiotics on
endocrine system)
Autori
Leskovar, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet / Centar za translacijska i klinička istraživanja
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2018
Stranica
35
Mentor
Verbanac, Donatella
Ključne riječi
mikrobiota ; endokrinološke bolesti ; probiotici ; prebiotici
(microbiota ; endocrine diseases ; prebiotics ; probiotics)
Sažetak
Ljudski mikrobiota sastavljena je od 1014 mikroorganizama koji proizvode trećinu ukupnih metabolita u našem tijelu i čine jedan od najheterogenijih sustava. Mikrobiota se smatra endokrinim/metaboličkim ljudskim organom jer proizvodi brojne tvari koje utječu i reguliraju druge organske sustave. Fermentacijom ugljikohidrata crijevna mikrobiota (Bacteroides, Lactobacillus, Bifidobacterium) stvara kratkolančane masne kiseline prisutne u obliku soli (acetat, butirat, propionat), koje predstavljaju vrijedan izvor energije za tjelesne stanice i, kao ishodni spojevi, utječu na metabolizam ugljikohidrata i lipida. Brojne endokrinološke bolesti povezane su s narušenim sastavom crijevne mikrobiote koji poznajemo pod nazivom „disbioza“. U liječenju disbioze značajno mjesto zauzimaju i intervencije prebioticima i probioticima. Prebiotici potiču rast „dobrih“ crijevnih bakterija i potiču sintezu kratkolančanih masnih kiselina. Probiotičke kulture (Lactobacillus, Bifidobacterium) održavaju ravnotežu mikrobiote i smanjuju broj patogenih bakterija te pokazuju dobar učinak u smanjenju postprandijalne glikemije u šećernoj bolesti tipa II, smanjenju upalnog odgovora u metaboličkom sindromu i pretilosti. Budući da povoljno djeluju na očuvanje i gustoću koštane mase, njihova se primjena preporučuje u stanjima osteopenije/osteoporoze. Imunomodulirajućim, protu-upalnim i djelovanjem na metabolizam lipida, probiotici nalaze veliku primjenu u liječenju autoimunih bolesti štitnjače, šećerne bolesti tipa II, metaboličkog sindroma, pretilosti i osteoporoze. Probiotici djeluju povoljno i na vaginalnu mikrofloru, a ravnotežno stanje vaginalne mikrobiote nužan je preduvjet za očuvanje plodnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2013-11-5467 - Utvrđivanje sastava crijevne mikrobiote, upalnih markera, prehrambenog i endokrinog statusa u pacijenata s upalnom bolesti crijeva (MINUTE for IBD) (Verbanac, Donatella) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb