Pregled bibliografske jedinice broj: 1270107
Prognostički značaj predoperativnih računskih hematoloških upalnih parametara kod pacijentica s karcinomom dojke
Prognostički značaj predoperativnih računskih hematoloških upalnih parametara kod pacijentica s karcinomom dojke, 2021., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju, Zagreb
CROSBI ID: 1270107 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prognostički značaj predoperativnih računskih
hematoloških upalnih parametara kod pacijentica s
karcinomom dojke
(The prognostic value of preoperative calculated
haematological inflammatory markers in patients
with breast carcinoma)
Autori
Popović, Karmela Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet/Zavod za medicinsku biokemiju i hematologiju
Mjesto
Zagreb
Datum
07.09
Godina
2021
Stranica
65
Mentor
Verbanac, Donatella ; Milas, Ivan
Ključne riječi
karcinom dojke, omjer neutrofila i limfocita (NLR omjer), omjer trombocita i limfocita (PLR omjer), sustavni imunosno-upalni odgovor (SII indeks)
(breast carcinoma, neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), platelets to lymphocyte ratio (PLR), systemic immune-inflammation indeks (SII))
Sažetak
Prema procjeni podataka dobivenih putem GLOBOCAN-a (interaktivne platforme koja iznosi globalne statistike pojavnosti karcinoma s ciljem informiranja javnosti o kontroli i istraživanjima u tom području) i Registra za rak Republike Hrvatske, dojka je najčešće sijelo karcinoma u žena (učestalost oko 24%). Karcinom dojke uvjetovan je mnoštvom genetskih, kao što su mutacije u BRCA genima, ali i okolišnim čimbenicima, poput ionizirajućeg zračenja, prehrane, endogenih i egzogenih čimbenika te spolnih hormona. U istraživanju provedenom na Klinici za tumore KBC Sestre milosrdnice u Zagrebu ispitivala se povezanost neizravnih hematoloških parametara, omjera neutrofila i limfocita – NLR, omjera trombocita i limfocita – PLR, indeksa sustavnog imunosno-upalnog odgovora – SII s ishodima liječenja i preživljenja u pacijentica koje su se liječile od karcinoma dojke u razdoblju od 2015. do 2021. godine. U ovo retrospektivno istraživanje bilo je uključeno 192 žena te su prikupljeni klinički i hematološko- biokemijski podatci . Hikvadrat testom utvrđena je statistička značajna ovisnost NLR omjera i SII indeksa u odnosu na dob pacijentica: mlađe pacijentice imale su više vrijednosti NLR omjera (P=0, 025) i SII indeksa (P<0, 001) u odnosu na starije pacijentice. Pri graničnoj vrijednosti NLR omjera od 2, 65 (P=0, 001) i 3, 30 (P<0, 001) primijećena je tendencija pada vrijednosti NLR omjera nakon operacije. Za SII indeks također je utvrđen značajni pad vrijednosti nakon operacije (P<0, 001). Ovim istraživanjem zaključilo se kako je SII indeks superiorniji i sveobuhvatniji nad parametrima definiranim NLR i PLR omjerom, a da optimalna granična vrijednost za NLR omjer iznosi 2, 65.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Klinika za tumore,
Medicinski fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"