Pregled bibliografske jedinice broj: 1269590
Djeca roditelja ovisnika - izazovi i perspektive socijalno „(ne)vidljive“ djece
Djeca roditelja ovisnika - izazovi i perspektive socijalno „(ne)vidljive“ djece // Alcohol, Drugs and other Addictive Behaviour: Theory, Research and Practice
Ljubljana: Faculty of Theology, Department of Marital and Family Therapy and Psychology and Sociology of Religion ; and Franciscan Family Institute are in charge of the organisation of the conference (ARRS, J5-2570), 2023. str. 30-31 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1269590 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Djeca roditelja ovisnika - izazovi i perspektive socijalno „(ne)vidljive“
djece
(Children of addicted parents - challenges and perspectives of
socially "(in)visible" children)
Autori
Zloković, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Alcohol, Drugs and other Addictive Behaviour: Theory, Research and Practice
/ - Ljubljana : Faculty of Theology, Department of Marital and Family Therapy and Psychology and Sociology of Religion ; and Franciscan Family Institute are in charge of the organisation of the conference (ARRS, J5-2570), 2023, 30-31
Skup
Alcohol, Drugs and Other Addictive Behaviour: Theory, Research, and Good Practice
Mjesto i datum
Online ; Ljubljana, Slovenija, 12.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
roditelji ovisnici, djeca suovisnici, prevencija, osnaživanje obitelji, mentalno zdravlje
(addicted parents, co-addicted children, prevention, family empowerment, mental health)
Sažetak
Respektirajući utjecaj različitih odgojnih sredina u radu se zastupa stajalište o posebnosti značaja utjecaja obitelji na naš čitav životni ciklus. Obitelj je snažan izvor i mjesto ljubavi i topline, podrške i sigurnosti. Nažalost za mnoge osobe to nije stvarnost. Svrha rada je kontinuirano poticati stručnu i širu javnost da prepoznaju djecu bez primjerene roditeljske skrbi i kompleksnom se problemu pristupi sustavno i stručno s ciljem poboljšanja položaja djece u sustavu humanog i civiliziranog društva. Rad predstavlja znanstveno pedagoško-socijalnu raspravu s fokusom na probleme djece ovisnika i sa glavnim ciljem razmatranja recentnih izazova i stvaranja humanije perspektive djece koja su nerijetko ne samo od svojih roditelja i obitelji „nevidljiva“ već i od strane šire socijalne okoline (zdravstvene i socijalne ustanove, predškolske, odgojno- obrazovne). Možemo govoriti i o socijalnoj sljepoći društva prema djeci roditelja ovisnika. Neka od njih izložena su nasilju, kriminalu, neadekvatnoj zdravstvenoj i odgojno-obrazovnoj skrbi kao i drugim teškim životnim uvjetima što ih čini visoko rizičnom skupinom. Malodobna djeca kojoj je potrebna svakodnevna briga i roditeljska ljubav, podrška i osjećaj sigurnosti izloženi su kontinuiranim stresorima i stresovima pri čemu istovremeno dobivaju veliki životni zadatak - skrbiti o sebi i svojem roditelju ovisniku, zadatak kojem nisu razvojno dorasli. Humano-razvojni pristup kompleksnom osobnom i socijalno razornom problemu kao što je to ovisništvo podrazumijeva promicanje snažne primarne prevencije kao i osnaživanje (rizičnih) obitelji i djece pri čemu odgojno-obrazovne, zdravstvene i socijalne institucije realno je očekivati imaju respektabilnu ulogu. Ponekad je veliki raspon između deklarativnog i realnog stanja što za neku djecu znači marginaliziranje čak i u vremenu revolucionarnih znanstvenih, tehničkih i inih dostignuća koja naš život (potencijalno)obogaćuju. Nalazimo li se na toj višoj razini i u odnosima prema djeci roditelja ovisnika, koji su izazovi pred nama i jesmo li i na koji način spremni na njih i odgovoriti, što možemo i moramo promijeniti pokušati ćemo potaknuti ovime radom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-drustv-18-6 - Osnaživanje obitelji za razvoj pozitivnih odnosa i obiteljskog zajedništva (Zloković, Jasminka, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Rijeci
Profili:
Jasminka Zloković
(autor)