Pregled bibliografske jedinice broj: 1269516
Tjelovježba u integrativnom tretmanu psihijatrijskih bolesnika
Tjelovježba u integrativnom tretmanu psihijatrijskih bolesnika // 2. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem. Integrativni pristup u psihijatriji
Osijek, Hrvatska, 2022. str. 24-24 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1269516 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tjelovježba u integrativnom tretmanu psihijatrijskih
bolesnika
(Exercise in the integrative treatment of psychiatric
patients)
Autori
Grošić, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem. Integrativni pristup u psihijatriji
/ - , 2022, 24-24
Skup
2. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem. Integrativni pristup u psihijatriji
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 12.05.2022. - 13.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
tjelovježba, anskioznost, depresija, stres, psihoza, demencija, WHO
(exercise, anxiety, depression, stress, psychosis, dementia, WHO)
Sažetak
Tjelesna aktivnost osim pozitivnog učinka na tjelesno zdravlje, ima važnu ulogu u poboljšanju psihičkog zdravlja. Put kojim tjelovježba pridonosi poboljšanju psihičkog zdravlja možemo promatrati izravno biološko-neurokemijski i neizravno pokretanjem niza pozitivnih psiholoških čimbenika koji utječu na izgradnju pozitivnog mišljenja o sebi, ali i poticajnog stava od strane okoline. Danas se tjelovježba kao terapijsko sredstvo primjenjuje u velikom broju psihičkih poremećaja. Učinkovita je u anksioznim poremećajima, depresiji, borbi protiv stresa, u tretmanu psihotičnih poremećaja, demencije i dr. Tjelovježba se smatra terapijskim sredstvom i upravo se isticala i preporučala u vrijeme pandemije u svrhu preventivnog i kurativnog učinka na psihičko stanje populacije, kako one zdrave, tako i sa psihičkim poteškoćama. Osim izravnog učinka na neurotransmitorske sustave, endorfine i hormone, tjelovježbom se podiže samopoštovanje i samopouzdanje, potiču se kognitivne funkcije i poboljšava socijalizacija oboljelih. Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije su da je potrebno provoditi svakodnevnu tjelesnu aktivnost u trajanju od najmanje pola sata ili barem tri puta tjedno u trajanju od jednog sata. U sklopu aktivnosti odjela, dnevnih bolnica i specifičnih programa koje provodimo u našoj Klinici, tjelovježba je sveprisutna i zastupljena u rasporedu organizacije i rada s oboljelima jednako kao i psihoterapijske, socioterapijske i druge metode liječenja i rehabilitacije. Na osnovu, sada već višegodišnjeg iskustva o ulozi tjelovježbe, te obzirom na uvjete koje ima naša ustanova za njeno provođenje, prikazati će se mehanizam njenog učinka i prikazati iskustva svakodnevne primjene tjelovježbe na populaciju oboljelih o različitih psihičkih poremećaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Psihijatrijska bolnica "Sveti Ivan" Zagreb,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Vladimir Grošić
(autor)