Pregled bibliografske jedinice broj: 1268836
Zagonetne vrtoglavice; fizioterapijski postupci kod liječenja vrtoglavica
Zagonetne vrtoglavice; fizioterapijski postupci kod liječenja vrtoglavica // Physiotherapia Croatica. Supplement, 18 (2023), 47-52 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1268836 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagonetne vrtoglavice; fizioterapijski postupci kod
liječenja vrtoglavica
(Mysterious dizziness; physiotherapy procedures in
the treatment of vertigo)
Autori
Viboh, Velibor : Bušac Krišto, Lea : Marinović, Marin : Macan, Iva
Izvornik
Physiotherapia Croatica. Supplement (2459-7724) 18
(2023);
47-52
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Benigne paroksizmalne položajne vrtoglavice ; BPPV liječenje ; Dix-Hallpike test ; Cervikalna vrtoglavica ; manualne tehnike
(Benign paroxysmal positional vertigo ; BPPV treatment ; Dix-Hallpike test ; Cervical dizziness ; manual techniques)
Sažetak
Uvod: Izostanak ravnoteže sve se više proučava u svakodnevnoj kliničkoj praksi kao vrlo raširena tegoba. U fizioterapijskoj praksi važno je znati, a na temelju detaljno uzete anamneze, postaviti i jasno razlučiti radi li se o benignoj paroksizmalnoj položajnoj vrtoglavici ili cervikogenoj vrtoglavici kako bi se promptno moglo pristupiti rješavanju problema kod pacijenta. Materijali i metode: Istraživanje je provedeno u Poliklinici Medical Body Balance. U istraživanje je uključeno 67 ispitanika koji su se u Polikliniku javili zbog vrtoglavica koje su ometale aktivnosti svakodnevnog života (ASŽ). Prilikom dolaska u polikliniku pacijenti su prošli elemente subjektivne i objektivne fizioterapijske procjene. Na temelju postavljene fizioterapijske dijagnoze pristupalo se, ovisno o vrsti vrtoglavice fizioterapijskoj intervenciji. Rezultati: Od ukupnog broja ispitanika, pozitivan DixHallpike test imao je 21 ispitanik, te je temeljem toga postavljena dijagnoza BPPV-a, dok je veći broj, njih 42, bio s dijagnozom cervikogene vrtoglavice. Uočene su statistički značajne razlike između inicijalnog i finalnog mjerenja kod obje vrste tretmana, dok razlike u uspješnosti odrađenog tretmana između BPPV i cervikogenog tretmana nisu bile statistički značajne (p=0, 89) Ukupna uspješnost svih tretmana (BPPV i CV) kod svih ispitanika iznosila je 91%. Zaključak: Fizioterapijske mogućnosti kod liječenja vrtoglavica pokazale su veliku uspješnost. Potrebno je dodatno usavršavanje fizioterapeuta, kao i jasne smjernice kako bi se ovom problemu moglo pristupiti sustavnije. Također, potrebno je provesti i istraživanja na većem broju pacijenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, Kineziologija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Sveučilište Libertas,
Kineziološki fakultet Osijek
Profili:
Lea Bušac
(autor)
Ivan Abičić
(autor)
Marin Marinović
(autor)
Velibor Viboh
(autor)
Iva Macan
(autor)