Pregled bibliografske jedinice broj: 1268699
KORIŠTENJE METODE VIBRACIJA U KOREKTIVNIM AKTIVNOSTIMA REKONSTRUKCIJE VAKUUM PEĆI
KORIŠTENJE METODE VIBRACIJA U KOREKTIVNIM AKTIVNOSTIMA REKONSTRUKCIJE VAKUUM PEĆI // 12. Međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje SBZ 2023 „STROJARSKE TEHNOLOGIJE U IZRADI ZAVARENIH KONSTRUKCIJA I PROIZVODA, SBZ 2023.“ / Ivan, Samardžić ; Božo, Despotović ; Dejan, Marić (ur.).
Slavonski Brod: Sveučilište u Slavonskom Brodu, 2023. str. 197-207 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1268699 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KORIŠTENJE METODE VIBRACIJA U KOREKTIVNIM
AKTIVNOSTIMA REKONSTRUKCIJE VAKUUM PEĆI
(USE OF VIBRATION METHOD IN THE CORRECTIVE ACTIVITIES
OF VACUUM FURNACE RECONSTRUCTION)
Autori
Šarić, Tomislav ; Pavić, Mate ; Šimunović, Katica ; Havrlišan, Sara ; Šimunović, Goran ; Svalina, Ilija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
12. Međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje SBZ 2023 „STROJARSKE TEHNOLOGIJE U IZRADI ZAVARENIH KONSTRUKCIJA I PROIZVODA, SBZ 2023.“
/ Ivan, Samardžić ; Božo, Despotović ; Dejan, Marić - Slavonski Brod : Sveučilište u Slavonskom Brodu, 2023, 197-207
Skup
„STROJARSKE TEHNOLOGIJE U IZRADI ZAVARENIH KONSTRUKCIJA I PROIZVODA, SBZ 2023.“
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 26.04.2023. - 28.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Metoda vibracija, zaostala naprezanja, rekonstrukcija, zavarivanje
(Vibration method, residual stresses, reconstruction, welding)
Sažetak
U radu se daje kratki opis metode vibracija u relaksaciji zaostalih naprezanja induciranih tehnološkom obradom. Dati će se opis hardverskog i softverskog (Metalax) dijela opreme koja se koriti kao podrška metodi vibracija. Na konkretnom primjeru razvoja i izrade vakuum peći, pokazat će se problemi koju mogu nastati tijekom realizacije projekta. Početkom eksploatacije te nakon utvrđenih nedostataka provedena je dinamička analiza konstrukcije. Predložena je konstrukcijsko - tehnološka sanacija, a kao metoda za relaksaciju unutrašnjih naprezanja uzrokovanih unosom topline i tehnološkom obradom odabrana je metoda vibracija. Analizom sanacije predloženo je osam različitih položaja vibracijske pobude s naglaskom na dva položaja prirubnice na ulazu i izlazu konstrukcije. Nadzorom procesa popuštanja zaostalih naprezanja za svaki definirani položaj utvrđene su promijene dinamičkih karakteristika analizirane konstrukcije te su iste prikazane u radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Slavonskom Brodu
Profili:
Sara Havrlišan
(autor)
Katica Šimunović
(autor)
Goran Šimunović
(autor)
Tomislav Šarić
(autor)
Ilija Svalina
(autor)