Pregled bibliografske jedinice broj: 1268556
Osobitosti i istraživačka vrijednost Cvitanovićih popisa glagoljskih rukopisa zadarskog područja
Osobitosti i istraživačka vrijednost Cvitanovićih popisa glagoljskih rukopisa zadarskog područja // Znanstveni kolokvij “Glagoljaš don Vladislav Cvitanović – povodom pola stoljeća smrti”
Zadar, Hrvatska, 2023. (predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1268556 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobitosti i istraživačka vrijednost Cvitanovićih
popisa glagoljskih rukopisa zadarskog područja
(Features and research potentials of Cvitanović's
bibliography of Glagolitic manuscripts of Zadar
area)
Autori
Tomić, Marijana ; Grzunov, Laura
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Znanstveni kolokvij “Glagoljaš don Vladislav Cvitanović – povodom pola stoljeća smrti”
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 27.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bibliografija glagoljskih rukopisa ; digitalna humanistika
(bibliography of Glagolitic manuscripts ; Digital Humanities)
Sažetak
Vladislav Cvitanović prvi je istraživač koji je, uz istraživanja i mnogobrojne znanstvene radove o hrvatskoglagoljskim tekstovima, počeo i sustavno popisivati kodekse pisane glagoljicom, ali i svećenike glagoljaše koji su djelovali na području Zadarske nadbiskupije. Nakon njegova popisa glagoljskih kodeksa u kojem je popisano 210 jedinica, popis su nadopunjavali Amos Rube Filipi (1951.), Ante Strgačić (1951.), Petar Vlasnović (1951.), Blaž Jurišić (1962.) i na koncu Pavao Kero koji je cjelovite popise objavio u dvama izdanjima (Popis glagoljskih kodeksa Zadarske nadbiskupije, 1. izd. 2008., 2. izd. 2015.). U izlaganju će se posebno analizirati podaci koje je Vladislav Cvitanović bilježio u objavljenim popisima glagoljskih kodeksa. Svrha izlaganja je utvrditi vrijednost tih popisa za istraživanja hrvatskoglagoljske pismenosti zadarskog područja, i to ne samo kao izvora koji omogućuje uvid u broj kodeksa, žanrovsku podjelu i teritorijalnu rasprostranjenost glagoljske pismenosti, nego kao izvora koji, na temelju vrijednosnih i ostalih Cvitanovićevih napomena koje je unosio u same zapise, omogućuje uvid u sadržajne osobitosti, vrijednost i materijalne značajke hrvatskoglagoljskih kodeksa zadarskog područja i na taj način pridonose boljem poznavanju hrvatskoglagoljske pismenosti zadarskog područja i predstavljaju neizostavan izvor za njezino daljnje proučavanje. Podaci će biti uspoređeni s onim podacima koje je u svojim popisima navodio Pavao Kero kako bi se utvrdile razlike i istraživačke mogućnosti koje proizlaze iz komparativne metode. Na temelju primjera usporedbe Cvitanovićevih zapisa u popisima s onima koje je objavio Pavao Kero prikazat će se vrijednost njihovih opisa u rekonstrukciji važnih materijalnih i sadržajnih značajki glagoljskih kodeksa koje svjedoče o povijesti glagoljskih kodeksa zadarskog područja. Dodatno, iskazat će se vrijednost objavljenih popisa i inventara u razdoblju kada zbirka fizički nije okupljena i predložiti razloge njezina virtualnog okupljanja i metode kojima se takvo okupljanje omogućuje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP.01.2021.22 - Jezična, pismovna i kodikološka analiza fragmenata zbirke Ivana Berčića zadarske provenijencije u virtualnom istraživačkom okruženju (BERFRAZD) (Vigato, Ivica) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru