Pregled bibliografske jedinice broj: 1268511
Transgeneracijski prijenos traume kod djece branitelja oboljelih od PTSP-a
Transgeneracijski prijenos traume kod djece branitelja oboljelih od PTSP-a // Na prvoj crti zdravlja / Đorđević, Veljko ; Braš, Marijana (ur.).
Zagreb: Medicinski fakultet Sveučilište u Zagrebu, 2023. str. 39-39 (plenarno, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1268511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Transgeneracijski prijenos traume kod djece
branitelja oboljelih od PTSP-a
(Transgenerational trauma in children of Croatian war
veterans with PTSD)
Autori
Brajković, Lovorka ; Kopilaš, Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Na prvoj crti zdravlja
/ Đorđević, Veljko ; Braš, Marijana - Zagreb : Medicinski fakultet Sveučilište u Zagrebu, 2023, 39-39
ISBN
978-953-6255-92-4
Skup
Na prvoj crti zdravlja: 3.hrvatska konferencija o zaštiti i unaprjeđenju zdravlja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 20.04.2023. - 22.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
transgeneracijska trauma ; posttraumatski stresni poremećaj ; privrženost
(transgenerational trauma ; PTSD ; attachment)
Sažetak
Transgeneracijska trauma definira se kao trauma koja se prenosi na potomke, bilo posredno ili neposredno. Način prijenosa može varirati i može se sastojati od naučenih kognitivnih shema, naučenih ponašanja, kliničkih simptoma roditelja (npr. pojačana pobuđenost), ili posljedičnih poremećaja u razvoju, biologiji, genetskim ili epigenetskim promjenama, vrijednostima, mitovima, pričama ili uvjerenjima. Zbog spektra trauma (jednokratnih ili ponavljajućih), ponavljanje tih događaja tijekom života može utjecati na pojedince, obitelji i zajednice. Prijenos transgeneracijske traume razmatrale su teorije obiteljskih sustava, koje su pokazale da se pojedinci najbolje shvaćaju kroz svoja iskustva unutar obitelji, navodeći da se problemi poput anksioznosti, PTSP-a prenose kroz višegeneracijski prijenos. Traumatsko iskustvo ne utječe samo na izravno pogođenu osobu, već utječe i na stvaranje adekvatnih veza roditelj – dijete. Odnos djeteta s njihovim primarnim skrbnikom stvara temelj na kojem će dijete upravljati budućim odnosima. Privrženost, ključni sastojak za nečiju sposobnost upravljanja interpersonalnim odnosima, može se znatno razlikovati i temelji se isključivo na percepciji pojedinca o privrženosti s roditeljem. Privrženost kao takva se odnosi na zadovoljenje osnovnih potreba i sposobnost djeteta da stvori sigurnu bazu. Disfunkcija nastaje kada se sigurna baza ne stvori zbog nemogućnosti roditelja da zadovolji djetetove potrebe. Sposobnost roditelja da uspješno i učinkovito odgajaju djecu i osiguraju uvjete za razvoj sigurne privrženosti može biti smanjena utjecajem traumatskih iskustava. Stoga ćemo se u ovom radu osvrnuti na razvoj privrženosti kod djece oboljelih od PTSP-a kao jednog od pokazatelja mogućeg transgeneracijskog prijenosa traume.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb