Pregled bibliografske jedinice broj: 1268355
Razvitak aktivnosti Vijeća Europe i jurisprudencije Europskog suda za ljudska prava u kontekstu rodnih stereotipa
Razvitak aktivnosti Vijeća Europe i jurisprudencije Europskog suda za ljudska prava u kontekstu rodnih stereotipa // Ljudska prava i pitanje identiteta / Miloš, Matija ; Kuzelj, Valentino ; Mikac, Leonardo ; Cindori, Sonja (ur.).
Zagreb : RIjeka: Sveučilište u Rijeci - Pravni fakultet, 2022. str. 331-349 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1268355 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvitak aktivnosti Vijeća Europe i
jurisprudencije Europskog suda za ljudska prava u
kontekstu rodnih stereotipa
(The development of the activities of the Council
of Europe and the jurisprudence of the European
Court of Human Rights in the context of gender
stereotypes)
Autori
Željko, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Ljudska prava i pitanje identiteta
/ Miloš, Matija ; Kuzelj, Valentino ; Mikac, Leonardo ; Cindori, Sonja - Zagreb : RIjeka : Sveučilište u Rijeci - Pravni fakultet, 2022, 331-349
ISBN
978-953-8034-46-6
Skup
Znanstveni skup Ljudska prava i pitanje identiteta
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 09.12.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
suzbijanje rodnih stereotipa i seksizma ; Vijeće Europe ; jurisprudencija ; Europski sud za ljudska prava ; seksualno nasilje
(combating of gender stereotypes and sexism ; Council of Europe ; jurisprudence ; European Court of Human Rights ; sexual violence)
Sažetak
Duboka ukorijenjenost i štetnost rodnih stereotipa gradualno sve više ulazi u fokus znanstvenih istraživanja, a od donošenja Konvencije o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (poznatije kao Istanbulska konvencija) vidljiva je tendencija porasta posvećenosti i Vijeća Europe navedenoj temi. Posljedično će se u radu uvodno definirati pojam stereotipa i specifičnosti u svezi s rodnim stereotipima, a potom prikazati zakonodavne i sve brojnije policy aktivnosti Vijeća Europe u svezi suzbijanja seksizma i rodnih stereotipa. Potrebno je naglasiti kako Vijeće Europe opetovano upozorava kako rodni stereotipi onemogućuju odnosno otežavaju ženama pristup pravosuđu (access to justice). Nastavno će se u radu analizirati razvoj jurisprudencije Europskog suda za ljudska prava u kontekstu učestalih rodnih stereotipa. Naime, još od znamenitih presuda Konstantin Markin protiv Rusije te Carvalho Pinto de Sousa Morais protiv Portugala ESLJP eksplicitno identificira te ukazuje na štetnost ukorijenjenih rodnih stereotipa, a koji su bili 'okidač' za diskriminatorno postupanje nacionalnih vlasti prema podnositeljima zahtjeva u konkretnim predmetima. Ipak, vidljiva je nevoljkost ESLJP-a da uoči i dekonstruira itekako prisutne i problematične rodne stereotipe u slučajevima rodno uvjetovanog nasilja, a što će se u radu prikazati kroz analizu predmeta koji se bave seksualnim nasiljem. Izložena hipoteza o zasad još uvijek nekonzistentnom 'anti-stereotipnom' pristupu Europskog suda za ljudska prava zasebno će se provjeriti na primjeru predmeta protiv Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo