Pregled bibliografske jedinice broj: 1268138
Neformalno sporazumijevanje nakon započinjanja rasprave u kaznenom postupku: iskustva praktičara i teorijska analiza
Neformalno sporazumijevanje nakon započinjanja rasprave u kaznenom postupku: iskustva praktičara i teorijska analiza // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 73 (2023), 1; 65-86 doi:10.3935/zpfz.73.1.03 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1268138 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neformalno sporazumijevanje nakon započinjanja
rasprave u kaznenom postupku: iskustva praktičara
i teorijska analiza
(INFORMAL PLEA BARGAINING AFTER THE
BEGINNING OF THE MAIN HEARING IN CROATIAN
CRIMINAL PROCEDURE: EXPERIENCES OF
PRACTITIONERS AND THEORETICAL ANALYSIS)
Autori
Martinović Igor, Radić Ivana
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 73
(2023), 1;
65-86
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
sporazumijevanje, neformalno sporazumijevanje, kazneni postupak, priznanje okrivljenika
(plea bargaining ; informal plea bargaining ; criminal procedure ; confession by the defendant)
Sažetak
Zakonom o kaznenom postupku predviđeni su različiti konsenzualni oblici postupanja, uključujući i odredbe čl. 417.a st. 6. i 7. ZKP-a, kojima se ograničavaju ovlasti suda u odmjeravanju kazne za slučaj da se okrivljenik suglasi s kaznenopravnom sankcijom koju je predložio državni odvjetnik. Provedeno istraživanje pokazalo je da se ta odredba u praksi shvaća ekstenzivno, kao oslonac za neformalno sporazumijevanje stranaka prije očitovanja o krivnji, ali i da se i nakon očitovanja o krivnji u praksi nerijetko nastavljaju različiti oblici bilateralnih i trilateralnih dogovaranja o konačnom ishodu kaznenog postupka. U navedenom su istraživanju izloženi i analizirani stavovi i iskustva domaćih pravnih praktičara o toj problematici, s ciljem da se dozna u kojoj su mjeri prisutni i na koji se način u praksi manifestiraju različiti oblici neformalnog sporazumijevanja. Kako bi se dobiveni rezultati bolje razumjeli, u početnom su dijelu rada iznesena teorijska razmatranja o neformalnom sporazumijevanju s aspekta temeljnih načela kaznenog postupka. U tom su dijelu autori iznijeli i argumentirali svoje mišljenje o tome koji su oblici neformalnog sporazumijevanja pravno prihvatljivi i pod kojim uvjetima. U zaključku su rezimirani rezultati istraživanja te se uputilo na određene konceptualne manjkavosti hrvatskog kaznenog procesnog zakonodavstva i prakse.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-1275 - Sustavni pristup modelima konsenzualne pravde u hrvatskom kaznenom postupku (NegJusCro) (Ivičević Karas, Elizabeta, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Split,
Pravni fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- HeinOnline