Pregled bibliografske jedinice broj: 1267629
Mlinarske tradicije Slavonije, Baranje i Srijema kao kulturna baština
Mlinarske tradicije Slavonije, Baranje i Srijema kao kulturna baština // Etnologija i selo 21. stoljeća:tradicionalno, ugroženo, kreativno. 14. hrvatsko-slovenske etnološke paralele / Batina, Klementina ; Fakin Bajec, Jasna ; Petrović Leš, Tihana ; Poljak Istenič, Saša (ur.).
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo, Zagreb, Hrvatska ; Slovensko etnološko društvo, Ljubljana, Slovenija, 2018. str. 135-156
CROSBI ID: 1267629 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mlinarske tradicije Slavonije, Baranje i Srijema kao
kulturna baština
(The Milling Traditions of Slavonia, Baranya and
Syrmia as Cultural Heritage)
Autori
Španiček, Žarko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Etnologija i selo 21. stoljeća:tradicionalno, ugroženo, kreativno. 14. hrvatsko-slovenske etnološke paralele
Urednik/ci
Batina, Klementina ; Fakin Bajec, Jasna ; Petrović Leš, Tihana ; Poljak Istenič, Saša
Izdavač
Hrvatsko etnološko društvo, Zagreb, Hrvatska ; Slovensko etnološko društvo, Ljubljana, Slovenija
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
135-156
ISBN
978-953-5839-11-8
Ključne riječi
vodenice, mlinarske tradicije, kulturna baština
(mills, milling traditions, cultural heritage)
Sažetak
Rad se temelji na spoznaji da se mlinovi i mlinarstvo na području Slavonije, Baranje i Srijema ne mogu smatrati jedinstvenim i homogenim povijesnim nasljeđem, nego ga čine različite tradicije. One su se razvile pod utjecajem kulturno povijesnih, prirodno geografskih i tehnološki utjecaja koji su na ovom području stvorili u hrvatskim okvirima najšarolikiju sliku mlinarskih tradicija. Druga važna spoznaja tiče se razloga te raznovrsnosti. Osim različitih kulturnih utjecaja i razlika u prirodnim uvjetima koji su pogodovali određenim vrstama mlinova, tome je posebno doprinijela okolnost da pojava novih oblika mlinarstva kroz povijest nije bila popraćena potiskivanjem i nestajanjem starijih, nego njihovom paralelnim prakticiranjem. To je bilo moguće zato što je u najvećem dijelu povijesti postojao manjak kapaciteta za osnovnu preradu žitarica pa se koristila svaka dostupna tehnološka ili prirodno-geografska mogućnost za gradnju različitih tipova mlinova i razvoj različitih mlinarskih tradicija. Takvo će stanje potrajati do polovice 19. stoljeća kada se u ovom dijelu Hrvatske javlja industrijsko mlinarstvo. Pojavom prvih parnih mlinova i njihovim postupnim širenjem počinju nestajati različite mlinarske tradicije višestoljetne starosti koje potiskuje moderna industrija. Stoga je 19. st. ocijenjeno kao razdoblje koje predstavlja vrhunac razvoja mlinarskih tradicija, jer su svi tradicionalni oblici mlinarstva još uvijek sačuvani, a pojavljuje se i nekoliko novih oblika industrijskog mlinarstva. Od početka 20. st. postupno će se formirati i rasti svijest o vodenicama kao dijelu kulturne baštine, isprva u djelima pisaca, slikara i župskih kroničara, nerijetko protkana sentimentalnim prisjećanjima na idealiziranu prošlost, a kasnije u historiografskim, etnološkim i konzervatorski istraživanjima koja traju do danas.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Etnologija i antropologija