Pregled bibliografske jedinice broj: 1266452
Kvaliteta života osoba s invaliditetom starije životne dobi u Republici Hrvatskoj
Kvaliteta života osoba s invaliditetom starije životne dobi u Republici Hrvatskoj // Medica Jadertina, 52 (2022), 4; 247-256 doi:10.57140/mj.52.4.1 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1266452 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvaliteta života osoba s invaliditetom starije
životne dobi u Republici Hrvatskoj
(Quality of life of elderly persons with disabilities
in the Republic of Croatia)
Autori
Benjak, Tomislav ; Vuletić, Gorka ; Vuljanić, Ana ; Vasiljev Marchesi, Vanja ; Špoljarić, Zrinka ; Bouillet, Dejana ; Kiš-Glavaš, Lelia ; Mirić, Marica ; Gojčeta, Marijana ; Dumančić, Marijana ; Pavlić, Marijana
Izvornik
Medica Jadertina (0351-0093) 52
(2022), 4;
247-256
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kvaliteta života ; osobe s invaliditetom ; regionalna područja ; starija životna dob
(quality of life ; persons with disabilities ; regions ; older age)
Sažetak
Uvod: Pokazalo se da kvaliteta života pojedinca ne ovisi samo o ekonomskom napretku, nego i o njegovim subjektivnim prosudbama, te bi stoga praćenje subjektivne kvalitete života trebalo postati preduvjet za donošenje političkih pravaca. Rad se bavi usporedbom kvalitete života osoba s invaliditetom starije životne dobi s normativnim vrijednostima opisanim u znanstvenoj literaturi, a prema regijama Republike Hrvatske. Ispitanici i metode: Uzorak je obuhvatio 450 osoba s invaliditetom u dobi od 50 ili više godina (299 iz kontinentalne i 151 iz priobalne Hrvatske). Osobna kvaliteta života ispitivala se pomoću Indeksa osobne dobrobiti za odrasle. Prikupljeni su podaci o sociodemografskim obilježjima ispitanika. U obradi su korištene deskriptivne statističke metode, te Mann-Whitney U test za utvrđivanje razlike između regija. Rezultati: Ukupna kvaliteta života značajno je niža od teorijski pretpostavljene normativne vrijednosti za opću populaciju. Najniži rezultat postignut je na domenama Zdravlje i Sigurnost u budućnost, a najviša razina dobivena je na domeni Bliskih odnosa. Ispitanici u kontinentalnoj Hrvatskoj izvijestili su u prosjeku nešto višu ukupnu kvalitetu života (53, 02 naspram 49, 31), no oba su rezultata bila ispod normativnog raspona. Na razini domene postojale su značajne razlike u zadovoljstvu bliskim odnosima, povezanošću sa zajednicom i osjećajem sigurnosti, pri čemu je skupina iz kontinentalne regije iskazala značajno veće zadovoljstvo u odnosu na priobalnu regiju. Za ostale domene utvrđene su podjednake vrijednosti između regija. Zaključak: Kvaliteta života osoba s invaliditetom starije životne dobi je ispod normativnih vrijednosti, što prema teoriji homeostaze može dovesti do narušavanja zdravlja. Rezultati istraživanja mogu se koristiti kao osnova za kreiranje pravaca razvoja kojima bi cilj trebao biti unaprjeđenje kvalitete života i očuvanje zdravlja osoba s invaliditetom, pogotovo osoba starije životne dobi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Rijeka,
Medicinski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek,
Učiteljski fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Vuljanić
(autor)
Marica Mirić
(autor)
Marijana Gojčeta
(autor)
Tomislav Benjak
(autor)
Lelia Kiš-Glavaš
(autor)
Dejana Bouillet
(autor)
Gorka Vuletić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus