Pregled bibliografske jedinice broj: 1266367
Ispitivanje utjecaja višekratnog recikliranja na strukturu polipropilena i nastanak mikroplastike
Ispitivanje utjecaja višekratnog recikliranja na strukturu polipropilena i nastanak mikroplastike // Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu
Zagreb, Hrvatska, 2023. str. 1-1 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1266367 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje utjecaja višekratnog recikliranja na
strukturu polipropilena i nastanak mikroplastike
(Investigation of the impact of multiple recycling on the structure of
polypropylene and the formation of microplastics)
Autori
Pinčić, Marta ; Berečić, Marija ; Bubaš, Pamela ; Papac Zjačić, Josipa ; Hrnjak-Murgić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Studentski kongres o održivoj kemiji i inženjerstvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
višekratno recikliranje, polipropilen, mikroplastika
(multiple recycling, polypropylene, microplastics)
Sažetak
Polipropilen (PP) je termoplastični polimer kojeg je moguće višestruko taliti. Široku primjenu pronalazi zahvaljujući svojim svojstvima i jednostavnom načinu oblikovanja.1 Visoki udio ovog materijala na tržištu posljedično znači da je nužno pronaći adekvatan način zbrinjavanja kako bi se ostvarili ciljevi održivog razvoja i potaknulo kružno gospodarstvo. Mehaničko recikliranje ekstrudiranjem jedna je od široko primjenjivih i ekonomski prihvatljiva metoda koju je moguće provesti u većim razmjerima te ne zahtijeva upotrebu otapala, no primjenom ovog postupka pokazalo se da PP degradira. 1, 2 Cilj ovog rada bio utvrditi hoće li višekratna provedba recikliranja ekstrudiranjem utjecati na strukturu polipropilena i nastanak mikroplastike. Recikliranje mljevenca PP-a provedeno je u 4 ciklusa u dvopužnom ekstruderu pri temperaturnom profilu T = 170/190/190/195/200/200 °C. Dobiveni reciklat je reciklat usitnjen do granula u granulatoru te je iz svakog ciklusa izdvojena određena količina za mljevenje. Provedeno je njihovo prosijavanje i razdvajanje na frakcije pomoću vibracijske tresilice te je određena raspodjela veličina čestica. Promjene u strukturi polipropilena detektirane su primjenom diferencijalne pretražne kalorimetrije (DSC). Rezultati su pokazali da s povećanjem broja ciklusa recikliranja nije došlo do znatnih promjena kristalnosti polipropilena, lomljivosti materijala te nastanka mikroplastike, što ovu metodu čini tehnološki prihvatljivom metodom mehaničkog recikliranja termoplasta. Provedbom višestrukog recikliranja materijal je djelomično mehanički i termooksidacijski degradirao uslijed djelovanja povišene temperature, kisika i smicanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2020-02-6033 - Mikroplastika u vodi; sudbina, ponašanje i uklanjanje (ReMiCRO) (Lončarić Božić, Ana, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)