Pregled bibliografske jedinice broj: 1266007
Osnaživanje osoba s invaliditetom kroz tehnologiju mapiranja
Osnaživanje osoba s invaliditetom kroz tehnologiju mapiranja // 1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju - Knjiga sažetaka / Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 48-48 (poster, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1266007 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osnaživanje osoba s invaliditetom kroz tehnologiju
mapiranja
(Empowering people with disabilities through mapping)
Autori
Caha, Dinka ; Pranić, Toni
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju - Knjiga sažetaka
/ Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 48-48
ISBN
978-953-8181-19-1
Skup
1. međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 05.12.2019. - 06.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
mapiranje ; osnaživanje ; osobe s invaliditetom
(mapping ; empowerment ; people with disabilities)
Sažetak
Kakva će biti kvaliteta života građana, ovisi o interakciji fizičkih, socijalnih i ekoloških čimbenika kao i o njihovim individualnim karakteristikama te o ponašanju. Većina je ovih čimbenika promjenjiva u svojoj prirodi zbog čega je važno razumjeti kakvu politiku donosimo i kakve zajednice razvijamo. Dostupnost i lakoća kojom ljudi koriste resurse u okolini povezani su s tim koliko pojedinci ravnopravno sudjeluju u socijalnim i političkim aktivnostima, jesu li zaposleni, brinu li redovito za svoje zdravlje, osjećaju li pripadnost svojoj zajednici. Osobe dodatno osjetljive na posljedice socijalne isključenosti ranjive su skupine kojima pripadaju i osobe s invaliditetom. Konvencija o pravima osoba s invaliditetom Ujedinjenih naroda osvješćuje koliko je važno poticati samostalnost, produktivnost osoba s invaliditetom te prevenirati socijalnu marginalizaciju kroz potpuno i ravnopravno sudjelovanje u zajednici. Opseg u kojoj su osobe s invaliditetom svakodnevno uključene u život zajednice, među ostalim, ovisi i o tome koliko su usluge i okoliš zajednice prilagođeni njihovim specifičnim potrebama. Integracijom moderne tehnologije danas brže odgovaramo na potrebe korisnika. Geografski informacijski sustav (GIS) omogućuje da upravljamo prostornim podacima i osobinama koje su pridružene lokaciji na karti. Pomoću dobivenih kontekstualnih informacija možemo prikazati interakciju pojedinca i njegove okoline, razumjeti dostupnost resursa koji povećavaju dobrobit građana, prioritizirati potrebe u zajednici, planirati i implementirati intervencije te razvijati održive zajednice. Zbog rastućih gospodarskih i socijalnih nejednakosti današnjice rastu i očekivanja da se kroz lokalne i globalne programe potiče održiv razvoj zajednice i njezinih članova. Ovaj će rad prikazati koje uloge tehnologija mapiranja ima u osnaživanju osoba s invaliditetom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti