Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1265491

Suvremene migracije i radna snaga: demografski i radno-ekonomski profil hrvatskoga iseljeništva u Irskoj


Komušanac, Monika
Suvremene migracije i radna snaga: demografski i radno-ekonomski profil hrvatskoga iseljeništva u Irskoj // Kroatologija, 14 (2023), 1; 1, 25 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 1265491 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Suvremene migracije i radna snaga: demografski i radno-ekonomski profil hrvatskoga iseljeništva u Irskoj
(Contemporary Migrations and Workforce: Demographic and Labor-economic Profile of Croatian Emigration in Ireland)

Autori
Komušanac, Monika

Izvornik
Kroatologija (1847-8050) 14 (2023), 1; 1, 25

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
iseljavanje, zaposlenost, radna snaga, Hrvatska, Irska.
(emigration, employment, work force, Croatia, Ireland.)

Sažetak
Prema procjenama, trenutno u Irskoj živi između 24.000 i 25.000 Hrvata koji su iselili nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju 2013. godine. Najintenzivnije iseljavanje iz Hrvatske u Irsku registrirano je 2017. godine kada je izdano približno 4.900 PPS brojeva hrvatskim državljanima. Kretanje broja izdanih PPS alokacija hrvatskim državljanima od 2013. do 2021. godine prema publikacijama irske statističke službe (Central Statistics Office), ukazala je na 1, 8 puta veće razmjere iseljavanja iz Hrvatske u Irsku nego DZS i smatra se najrelevantnijim pokazateljem neto imigracije iz Hrvatske u Irsku. Dobni profil iseljenika u Irsku ne razlikuje se znatno od klasičnoga recentnoga iseljenika iz Hrvatske – uglavnom je riječ o iseljenim osobama koje su trenutno u mlađoj i zreloj radnoj dobi, tj. između 30 i 35, te 40 i 50 godina starosti, koje u Irskoj žive između 6 i 10 godina. S obzirom da se standardna kvalitativna istraživanja iseljavanja iz Hrvatske temelje na definiranju motiva odlaska i procjene mogućega povratka, metodom online anketiranja provedeno je istraživanje na prigodnom uzorku od 145 iseljenih osoba koje trenutno žive i rade u Irskoj, a s ciljem definiranja njihovoga prosječnoga radno-ekonomskoga profila. Glavni rezultati ukazali su na specifična obilježja radnoga mjesta i uvjeta rada od kojih će se u nastavku izdvojiti oni najvažniji. Prosječno vrijeme potrebno za pronalazak posla u Irskoj je 21, 7 dan, a najviše ispitanika (2/3) trenutno je zaposleno u uslužnim djelatnostima, zdravstvu, administraciji te ICT sektoru. Većina ispitanika (82 %) imala je posao u Hrvatskoj, što potvrđuje da iseljavanje nije isključivo ekonomski uvjetovano i da posjedovanje radnoga mjesta nije preduvjet ostanka u Hrvatskoj. Prilikom označavanja najvažnijih stavki prilikom izbora posla, ispitanici su visinu plaće i mogućnosti napredovanja rangirali kao dva najvažnija čimbenika, dok im je najmanje važna odrednica posao „u struci“. Usporedbom visine plaće uočeno je da su prosječni mjesečni prihodi u Irskoj dva do tri puta veći nego u Hrvatskoj, kao i očekivani osnovni životni izdatci (stanovanje i komunalne usluge), zbog čega 2/3 ispitanika mora, za njihovo podmirivanje, izdvojiti između 20 i 40 % mjesečne zarade. Iako su razlike relativno male, ispitanici su pokazali veće zadovoljstvo kvalitetom života i životnim standardom nego trenutnim radnim mjestom u Irskoj, što se može objasniti odnosom visine mjesečnih prihoda i osnovnih životnih troškova, ali i ne-ekonomskim čimbenicima kao što su uređenost društva, način upravljanja, funkcioniranje institucija, administrativno rasterećenje i sl. Na kraju, istraživanje je potvrdilo neizvjesnost povratka za 36 % ispitanika, manji udio ispitanika perspektivu povratka svodi na ispunjenje određenih kriterija kao što su stjecanje uvjeta za mirovinu u Irskoj (23 %) ili uštedu značajnijega novčanoga iznosa (13 %), dok 28 % uopće nema namjeru povratka u Hrvatsku.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Demografija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Geografija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb

Profili:

Avatar Url Monika Komušanac (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Komušanac, Monika
Suvremene migracije i radna snaga: demografski i radno-ekonomski profil hrvatskoga iseljeništva u Irskoj // Kroatologija, 14 (2023), 1; 1, 25 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
Komušanac, M. (2023) Suvremene migracije i radna snaga: demografski i radno-ekonomski profil hrvatskoga iseljeništva u Irskoj. Kroatologija, 14 (1), 1, 25.
@article{article, author = {Komu\v{s}anac, Monika}, year = {2023}, pages = {25}, chapter = {1}, keywords = {iseljavanje, zaposlenost, radna snaga, Hrvatska, Irska.}, journal = {Kroatologija}, volume = {14}, number = {1}, issn = {1847-8050}, title = {Suvremene migracije i radna snaga: demografski i radno-ekonomski profil hrvatskoga iseljeni\v{s}tva u Irskoj}, keyword = {iseljavanje, zaposlenost, radna snaga, Hrvatska, Irska.}, chapternumber = {1} }
@article{article, author = {Komu\v{s}anac, Monika}, year = {2023}, pages = {25}, chapter = {1}, keywords = {emigration, employment, work force, Croatia, Ireland.}, journal = {Kroatologija}, volume = {14}, number = {1}, issn = {1847-8050}, title = {Contemporary Migrations and Workforce: Demographic and Labor-economic Profile of Croatian Emigration in Ireland}, keyword = {emigration, employment, work force, Croatia, Ireland.}, chapternumber = {1} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font