Pregled bibliografske jedinice broj: 126549
Usporedba lokacija za testiranje hibrida kukuruza
Usporedba lokacija za testiranje hibrida kukuruza // Priopćenja - 38. Znanstveni skup hrvatskih agronoma - s međunarodnim sudjelovanjem / Žimbrek, Tito (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003. str. 103-106 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 126549 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba lokacija za testiranje hibrida kukuruza
(Comparison of the maize hybrids testing sites)
Autori
Parlov, Dragomir ; Gunjača, Jerko ; Buhiniček, Ivica ; Jukić, Mirko ; Palaveršić, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Priopćenja - 38. Znanstveni skup hrvatskih agronoma - s međunarodnim sudjelovanjem
/ Žimbrek, Tito - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003, 103-106
Skup
38. Znanstveni skup hrvatskih agronoma - s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.02.2003. - 21.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kukuruz; interakcija genotip x okolina (GEI); modeli analize GEI
(maize; genotype by environment interaction (GEI); models for GEI analysis)
Sažetak
Izbor odgovarajućih lokacija za testiranje novih genotipova ima važnu ulogu u oplemenjivačkom programu. Utjecaj okoline na rezultat nekog genotipa sastoji se od predvidljivog okolinskog učinka i nepredvidljivog učinka interakcije genotip x okolina (GEI). Neki modeli analize GEI omogućavaju raščlanjivanje tog nepredvidljivog učinka na nekoliko predvidljivih dijelova i nerazjašnjeni ostatak. Cilj ovog rada je primijeniti parametre takvih modela za usporedbu lokacija za testiranje hibrida kukuruza. U ovom su istraživanju analizirani setovi podataka iz sortnih pokusa s hibridima kukuruza provedenim ma četiri lokacije (Bjelovar, Feričanci, Osijek i Rugvica) tijekom dvije godine (2001.-2002.). Pokusi su provedeni zasebno za svaku grupu zrelosti (FAO 300, FAO 400, FAO 500 i FAO 600), postavljeni prema slučajnom bloknom rasporedu u četiri repeticije. Isti pokusi posijani su također i u uvjetima umjetne infekcije stabljike sa smjesom nekoliko uizročnika truleži (Fusarium graminearum, F. moniliforme. F. subglutinans and Colletotrichum graminicola) na lokaciji Rugvica 2001. i 2002. godine. Obzirom na to da je cilj ovog istraživanja bilo proučavanje odnosa među okolinama, u analizama su korišteni mješoviti modeli (aditivni model, AMMI1 model i model faktorske regresije) u kojima su okoline tretirane kao fiksni, a hibridi kao slučajni efekti. Usporedba modela provedena je prema kriterijima njihove jednostavnosti i učinkovitosti, za što je korišten Akaikeov informacijski kriterij (AIC). Otkriveno je postojanje strukturiranosti interakcije u svim skupinama zrelosti. Ta se interakcijska struktura nije mogla objasniti kao posljedica zaraze truleži stabljike (osim za skupinu FAO 500), te bi u tom smislu trebalo istražiti neke druge genotipske, odnosno okolinske varijable.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Bc Institut za oplemenjivanje i proizvodnju bilja, d.d.,
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Branko Palaveršić
(autor)
Jerko Gunjača
(autor)
Ivica Buhiniček
(autor)
Dragomir Parlov
(autor)