Pregled bibliografske jedinice broj: 1265159
MJESTO I ULOGA PČELE U OPSTOJNOSTI PLANETA
MJESTO I ULOGA PČELE U OPSTOJNOSTI PLANETA // Mjesto i uloga pčele u okolišu - od Vinodolskog zakona do današnjih dana / Dražen, Lušić ; Lidija, Svečnjak (ur.).
Novi Vinodolski: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2023. str. 8-9 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1265159 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MJESTO I ULOGA PČELE U OPSTOJNOSTI PLANETA
(PLACE AND ROLE OF THE BEE IN THE SURVIVAL OF THE
PLANET)
Autori
Kisić, Ivica ; Pekanović, Stipan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Mjesto i uloga pčele u okolišu - od Vinodolskog zakona do današnjih dana
/ Dražen, Lušić ; Lidija, Svečnjak - Novi Vinodolski : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2023, 8-9
ISBN
978-953-8276-48-4
Skup
Mjesto i uloga pčele u okolišu - od Vinodolskog zakona do današnjih dana
Mjesto i datum
Novi Vinodolski, Hrvatska, 31.03.2023. - 02.04.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vinodolski zakonik, pčele, poljoprivreda, okoliš
(Vinodolski Code, bees, agriculture, environment)
Sažetak
Pčelarima služi na ponos spominjanje pčele u Vinodolskom zakoniku koji je proglašen 6. siječnja 1288. godine, točno prije 735. godina. To je najstariji u cijelosti sačuvan spomenik običajnog prava na hrvatskom jeziku pisan glagoljicom na čakavskom dijalektu. Vrlo je teško novim internet generacijama, objasniti da mi dominantna „ljudska populacija“ ovisimo o tim malim korisnim kukcima oprašivačima. Internet generacija koja dominira na Planetu Zemlji i ponaša se kao najveći egocentrik i želi sve sebi prilagoditi ne shvaća da je čovjek postao čovjeku najveći neprijatelj. Većina njih zna da ih pčela može „piknuti“ i izazvati bol, odnosno da pčele stvaraju med. Iz toga razloga oni se s pravom „boje“ pčela, ali se raduju medu. Od dvjestotinjak važnih poljoprivrednih kultura koje se uzgajaju na području Europske unije njih 80 % izravno ovisi o oprašivanju korisnim kukcima (medonosne pčele, bumbari, divlje i solitarne pčele). Tijekom prošlog stoljeća u svijetu je za približno 50 % smanjen broj uzgajanih pčelinjih zajednica, ali u isto vrijeme je za više od 300 % povećana proizvodnja poljoprivrednih kultura koje izravno ovise o oprašivanju korisnim kukcima. Širom planeta Zemlja malo što kao pčele, bez obzira na vjeru, spol, boju kože, obrazovanje povezuje ljude. Priče o pčelama su bile i biti će nikada ispričane priče, svi smo mi bar jednom u životu imali bliski susret s pčelama. Veza između pčela i čovjeka danas je neraskidiva, a u sadašnje vrijeme izložena je čitavom nizu opasnosti koje smo mi ljudi stavili pred pčele nepravilnim korištenjem raznih „cida“. Broj pčela u okolišu je primarni indikator opstojnosti Planeta. Ako danas nestane pčela za nekoliko godina na Planeti će nestati i ljudske populacije. Iz toga razloga u Europskom zelenom planu koji će se provoditi do 2050. godine pčele imaju važno mjesto i ulogu (Revizija Inicijative EU-a za oprašivače). Kroz ovaj skup želimo naglasiti nezamjenjivo mjesto i ulogu pčela u okolišu.
Izvorni jezik
Hrvatski