Pregled bibliografske jedinice broj: 1264635
Brod na Savi i krijumčarenje hrane na željeznicama za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske
Brod na Savi i krijumčarenje hrane na željeznicama za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske // Prilozi za povijest Broda i okolice, Knjiga 2 / Šabić, Marijan (ur.).
Slavonski Brod: Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2015. str. 163-196
CROSBI ID: 1264635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Brod na Savi i krijumčarenje hrane na željeznicama
za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske
(Smuggling of Foodstuffs in Railway Traffic through
the Town of Brod na Savi durign Independent State
of Croatia)
Autori
Barić, Nikica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Prilozi za povijest Broda i okolice, Knjiga 2
Urednik/ci
Šabić, Marijan
Izdavač
Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
Grad
Slavonski Brod
Godina
2015
Raspon stranica
163-196
ISBN
978-953-6659-80-7
Ključne riječi
Nezavisna Država Hrvatska, Velika župa Posavje, Brod na Savi, krijumčarenje hrane, željeznički promet, Povjerenstvo za suzbijanje krijumčarenja u Brodu na Savi
(Independent State of Croatia, Great County of Posavje, Brod na Savi, Smuggling of Foodstuffs, Railway Traffic, Commission for Repression of Smuggling in Brod na Savi)
Sažetak
U radu je opisana pojava krijumčarenja hrane u željezničkome prometu za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske (NDH). Zbog nepovoljnih ratnih okolnosti prehrana stanovništva je za vlasti NDH predstavljala težak problem. Srijem i Slavonija davali su najveći dio žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda, ali su probleme predstavljali zaštita tih područja od napada partizana, potom otkup hrane od proizvođača i, naposljetku, njezina ravnomjerna raspodjela za potrebe stanovništva cijele države. Vlasti NDH upravljale su sustavom prikupljanja i raspodjele živežnih namirnica i nadzirale ga, ali u nesređenim ratnim prilikama taj sustav nije funkcionirao na zadovoljavajuć način. Tako se pojavio problem prehrane stanovništva u “pasivnim krajevima”, odnosno u dijelovima države koji su znatnim dijelom ovisili o uvozu hrane iz “aktivnih krajeva”, a ta je ovisnost bila još izraženija u ratnim vremenima. Zato se vrlo brzo raširilo krijumčarenje hrane, a također su ljudi iz “pasivnih krajeva” koji nisu bili krijumčari putovali u Slavoniju i Srijem kako bi nabavili hranu za svoje obitelji. Vlasti NDH-a poduzimale su cijeli niz mjera kako bi spriječile krijumčarenje i protuzakonitu nabavu hrane. Te su se mjere provodile u cijeloj državi, ali je njihovo provođenje bilo posebno važno u Brodu na Savi jer je on svojim položajem, i kao važno željezničko čvorište, predstavljao spojnicu Slavonije i Srijema s “pasivnim krajevima”, odnosno različitim dijelovima Bosne, Hercegovine i Dalmacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest