Pregled bibliografske jedinice broj: 1264127
Reparacijski odgovor koštanog tkiva kalvarije štakora nakon primjene ksenogenog biomaterijala s magnezijem
Reparacijski odgovor koštanog tkiva kalvarije štakora nakon primjene ksenogenog biomaterijala s magnezijem, 2023., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1264127 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reparacijski odgovor koštanog tkiva kalvarije
štakora nakon primjene ksenogenog biomaterijala s
magnezijem
(Repair of rat calvarial bone tissue response after
administration of xenogenic biomaterial with
magnesium)
Autori
Jerbić Radetić, Ana Terezija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
17.03
Godina
2023
Stranica
269
Mentor
Olga Cvijanović Peloza
Neposredni voditelj
Željka Perić Kačarević
Ključne riječi
Cerabone ; dentin ; kalvarija ; osteokondukcija ; regeneracija kosti
(calvaria ; Cerabone ; dentin ; bone regeneration ; osteoconduction)
Sažetak
SAŽETAK Ciljevi istraživanja: analizirati dinamiku cijeljenja kritično velikog defekta kalvarije štakora nakon primjene novog biomaterijala životinjskog podrijetla Cerabone-a s magnezijem u odnosu na komercijalni životinjski biomaterijal Cerabone, njegovu mješavinu s autolognom kosti, devitalizirani dentin i autologni štakorski dentin. Materijali i metode: Analizirani su uzorci koštanog tkiva kalvarije štakora i serum. Izražaj upalnih, protektivnih i osteoinduktivnih čimbenika te njihovih unutarstaničnih glasničkih molekula određen je imunohistokemijski. Razina biljega koštane pregradnje, upalnih i protektivnih citokina u serumu određena je ELISA-om. Vrijednosti 2D parametara koštanog tkiva određeni su histomorfometrijski, a 3D parametri određeni su micro-CT-om. Kvantitativna analiza broja makrofaga određena je metodom dvostruke imunofluorescencije. RT-PCR analizom određen je izražaj RUNX-2, OC, SOST i RANK. Rezultati su analizirani parametrijskim ili neparametrijskim testovima za nezavisne uzorke, ovisno o raspodjeli podataka. Vrijednosti dobivene statističkom obradom podataka smatrane su statistički značajnima ako je P<0, 05. Rezultati: vrijednosti obujma kosti mjerene mikro- CT-om i histomorfometrijom povećavale su se s rastućim vremenskim intervalima. Skupina Dentin štakorski imala je najveće vrijednosti promatranog parametra. Najveće vrijednosti koštanog obujma su utvrđene u skupini Cerabone s magnezijem. TNF-α je pokazao najveću tkivnu ekspresiju u skupini Cerabone s magnezijem, dočim je ista ekspresija za OSX, BMP-2/-4, BMP-7, TGF-β, SMAD-1/-5/-8, SMAD- 2/3, HO-1 i COX-2 bila najveća u skupini Dentin štakorski. Izražaj VEGF-a bio je najveći u skupini Dentin. Omjer M1/M1MNGC makrofaga i M2/M2MNGC makrofaga se značajno povećao u kasnim fazama cijeljenja u skupinama Dentin i Dentin štakorski, dočim je u skupinama Cerabone i Cerabome s magnezijem taj porast utvrđen 15. dan cijeljenja. Analizom genske ekspresije SOST-a utvrđen je razmjeran odnos s obujmom kosti u skupinama Dentin i Dentin štakorski, dočim ta ista, ali i serumska koncentracija VEGF-a i RANK-a je bila obrnuto proporcionalna s obujmom kosti u skupini Dentin. Serumska koncentracija HO-1 bila je obrnuto proporcionalna s obujmom kosti u skupinama Cerabone +ak, Dentin i Kontrola, dočim je genska ekspresija RUNX-2 bila razmjerna s obujmom kosti u skupinama Cerabone i Dentin. Zaključci: Najoptimalniji biomaterijal u cijeljenju koštanog defekta kalvarije štakora je Dentin štakorski. Novi biomaterijal životinjskog podrijetla Cerabon s magnezijem pokazuje bolja osteokonduktivna svojstva u odnosu na komercijalni životinjski biomaterijal Cerabone i njegovu mješavinu s autolognom kosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2020-02-7875 - Usporedba reparacijskog odgovora koštanog tkiva upotrebom dentina, ksenogenog biomaterijala i autologne kosti (MgXBiomBone) (Peloza, Olga) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka