Pregled bibliografske jedinice broj: 1264052
Deskriptivnost i etičnost u leksikografiji na primjeru obrade društvenih stereotipa
Deskriptivnost i etičnost u leksikografiji na primjeru obrade društvenih stereotipa // Jezično i izvanjezično u međudjelovanju. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 24. do 16. rujna 2020. u Splitu (online) / Matešić, Mihaela ; Nigoević, Magdalena (ur.).
Zagreb: Srednja Europa, 2022. str. 339-357 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1264052 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Deskriptivnost i etičnost u leksikografiji na primjeru obrade
društvenih stereotipa
(Descriptivism and Ethics in Lexicography: The Example of
Social Stereotypes)
Autori
Lazić, Daria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Jezično i izvanjezično u međudjelovanju. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 24. do 16. rujna 2020. u Splitu (online)
/ Matešić, Mihaela ; Nigoević, Magdalena - Zagreb : Srednja Europa, 2022, 339-357
ISBN
9789538281525
Skup
34. međunarodni znanstveni skup Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku „Jezično i izvanjezično u međudjelovanju“
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 24.09.2020. - 26.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
e-leksikografija ; društveni stereotipi ; korpusni pristup u leksikografiji ; hrvatski rječnici ; nordijski rječnici
(e-lexicography ; social stereotypes ; corpus approach to lexicography ; Croatian dictionaries ; Nordic dictionaries)
Sažetak
Jedan je od izazova pri sastavljanju rječnika opis osjetljivih i pogrdnih riječi i izraza, a među njima se kao osobito problematični ističu oni koji se odnose na određene društvene skupine kao što su rodne, dobne, vjerske, etničke i slično. Uvredljivost takvih izraza može proizlaziti izravno iz njihova značenja ili neizravno iz njihove utemeljenosti na društvenim stereotipima i predrasudama. Nadalje, osim u samim natuknicama, stereotipi mogu biti prisutni i njihovu rječničkome opisu. S obzirom na to da stvarna jezična uporaba kakva je dokumentirana u korpusima koji se upotrebljavaju u leksikografskome radu često nije politički korektna, postavlja se pitanje kako u rječnicima opisati potencijalno osjetljiv leksik imajući na umu vjernost korpusu, ali i društvenu problematiku njegove uporabe. S obzirom na to da je društvena osjetljivost već dugo prisutna u nordijskoj leksikografiji, u radu se istražuje obrada društveno osjetljivoga leksika u nordijskim rječnicima s ciljem pronalaženja rješenja primjenjivih u izradi hrvatskoga rječnika kao što je Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik, koji se trenutačno izrađuje u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Na početku se daje kratak pregled postojećih istraživanja o društvenim stereotipima u hrvatskoj i nordijskoj leksikografiji, a potom se prikazuje obrada odabranih natuknica u dvama suvremenim nordijskim rječnicima: Den Danske Ordbog i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien. Oslanjajući se na spoznaje suvremene leksikografije, korpusne lingvistike i sociolingvistike, analizira se odabir natuknica, oblikovanje definicija, uporaba stilskih odrednica i uporabnih napomena te odabir kolokacija i primjera.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-2141 - Hrvatski mrežni rječnik (MREŽNIK) (Hudeček, Lana, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Profili:
Daria Lazić
(autor)