Pregled bibliografske jedinice broj: 1263845
Digitalna transformacija glagoljske baštine: od digitalizacije do digitalnog laboratorija
Digitalna transformacija glagoljske baštine: od digitalizacije do digitalnog laboratorija // Kreativni pristupi nakladništvu i baštini: (ne)vidljiva Nives Tomašević / Hebrang Grgić, Ivana ; Tomić, Marijana (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2023. str. 250-265
CROSBI ID: 1263845 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalna transformacija glagoljske baštine: od
digitalizacije do digitalnog laboratorija
(Digital transformation of Glagolitic heritage: from
digitization to digital laboratory)
Autori
Tomić, Marijana ; Cupar, Drahomira ; Grzunov, Laura
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kreativni pristupi nakladništvu i baštini: (ne)vidljiva Nives Tomašević
Urednik/ci
Hebrang Grgić, Ivana ; Tomić, Marijana
Izdavač
Sveučilište u Zadru
Grad
Zadar
Godina
2023
Raspon stranica
250-265
ISBN
978-953-331-390-0
Ključne riječi
digitalna transformacija, digitalna humanistika, AKM laboratoriji, glagoljaštvo
(digital transformation, digital humanities, GLAM Lab, Glagolitics)
Sažetak
Projekt Digitalizacija, bibliografska obrada i istraživanje tekstova zadarsko- šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. stoljeća pisanih glagoljicom, bosančicom i ćirilicom (dalje u tekstu Pisana baština)1 provodi se od godine 2016. na Sveučilištu u Zadru, u suradnji s Vestigia Institutom za istraživanje rukopisa Sveučilišta u Grazu, u Austriji.2 Profesorica Nives Tomašević projekt je poticala i pridonosila mu snažno svojim znanjima, osobito onima iz područja kreativnih industrija. Smatrali smo stoga da je ovaj zbornik najbolje mjesto za sažimanje i objavljivanje projektnih rezultata. U ovome će radu biti ukratko prikazani rezultati projekta Pisana baština kao i oni koji su iz njega proizašli, kako bi se ilustrirao način na koji je rast projektnih aktivnosti doveo do potrebe za uspostavom virtualne istraživačke infrastrukture za interdisciplinarna suradnička istraživanja glagoljske baštine, odnosno GlagoLab: portala i digitalnoga laboratorija za suradnička istraživanja i promicanje hrvatskoga glagoljaštva.3 U radu će biti predstavljene neke od teorijskih spoznaja te neki od rezultata projektnih aktivnosti usmjerenih na istraživanje glagoljaštva na temelju kojih se oblikuje digitalni laboratorij GlagoLab.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP.01.2021.22 - Jezična, pismovna i kodikološka analiza fragmenata zbirke Ivana Berčića zadarske provenijencije u virtualnom istraživačkom okruženju (BERFRAZD) (Vigato, Ivica) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru