Pregled bibliografske jedinice broj: 1263715
Izbjeglička kriza i strah od islamizacije Europe
Izbjeglička kriza i strah od islamizacije Europe // Teologija pred izazovima: identitet – migracije – sveučilište. Zbornik radova Europskog društva za katoličku teologiju – Hrvatska sekcija / Kovač, Nedjeljka Valerija ; Barić, Denis (ur.).
Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2021. str. 157-204
CROSBI ID: 1263715 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izbjeglička kriza i strah od islamizacije Europe
(The refugee crisis and the fear of the Islamization
of Europe)
Autori
Kovač, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Teologija pred izazovima: identitet – migracije – sveučilište. Zbornik radova Europskog društva za katoličku teologiju – Hrvatska sekcija
Urednik/ci
Kovač, Nedjeljka Valerija ; Barić, Denis
Izdavač
Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
157-204
ISBN
978-953-11-1441-7
Ključne riječi
Islamofobija ; Multikulturalizam ; Islam u Europi (statistike) ; Religija i sekularno društvo ; Islamski radikalizam ; Međureligijski i međukulturalni dijalog
(Islamophobia ; Multiculturalism ; Islam in Europe (statistics) ; Religion and secular society ; Islamic radicalism ; Interreligious and intercultural dialogue)
Sažetak
Namjera ovog rada je propitkivati koliko nedavna izbjeglička kriza (2015. – 2017.) i noviji migracijski valovi, uz prethodne imigracije osoba muslimanskog podrijetla u zapadnoeuropske zemlje, objektivno mogu dovesti do „islamizacije Europe“. Toj složenoj problematici autor pristupa kroz tri vida. Najprije prikazuje i analizira različite uzroke i oblike islamofobije, koji idu od osjećaja ugroženosti zbog multikulturalizma i straha od gubitka europskog identiteta do sukoba identiteta između domaćeg i pridošlog stanovništva te bojazni pred jačanjem islamskog radikalizma. U drugom dijelu autor se, na temelju statističkih podataka, osvrće na trajni rast muslimanske populacije u Zapadnoj Europi posljednjih pedesetak godina. Taj rast osobito kulminira zadnjih petnaestak godina kako zbog novih imigracija tako i zbog demografskih razloga. Ta činjenica neminovno dovodi do važnih kulturalnih i religijskih promjena u Europi te sve više postavlja pitanje o mjestu i ulozi islama i muslimana u zapadnoeuropskim društvima kao i o suodnosu religije i sekularnoga društva. U zadnjem dijelu autor razlikuje i objašnjava pojmove: islam, islamizam i islamizacija, koji se često pogrešno poistovjećuju i zloporabljuju. U članku autor nastoji rasvijetliti mnoge nesporazume u vezi islama i muslimana u suvremenoj Europi prikazujući višeslojnost problema vezanih uz imigraciju, neuspješnu integraciju dijela useljenika, porast islamske radikalizacije, kompatibilnosti između islamske i europske civilizacije i mogućnosti suživota. Osobito ističe kako religija nije uzrok ni glavni problem izbjegličke i migrantske krize, nego jedna od nuspojava geopolitičkih i ekonomskih gibanja u svijetu, a koja se često ideološki instrumentalizira sa zapadnjačke i s muslimanske strane. Zalažući se za očuvanje europskog identiteta i vrijednosti, autor isto tako poziva na njegovanje duha otvorenosti, humanizma i solidarnosti, što proizlaze iz naravi kršćanstva i čini sastavni dio europske civilizacije. U tu svrhu naglašava važnost međureligijskog i međukulturalnog dijaloga kao sredstva učinkovitije integracije useljeničkih, osobito muslimanskih populacija u europskim društvima. Umjesto nepopustljive alternative europeizacije islama ili islamizacije Europe, autor radije promatra Europu i islam kao obostranu priliku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Teologija, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje)