Pregled bibliografske jedinice broj: 1263709
Međureligijski i međukulturalni dijalog u naučavanju Katoličke Crkve
Međureligijski i međukulturalni dijalog u naučavanju Katoličke Crkve // Crkva u multikulturalnoj i multireligijskoj Bosni i Hercegovini. Zbornik radova Godišnjeg pastoralnog skupa, Sarajevo, 24.-28. rujna 2018. / Polegubić, Adolf (ur.).
Frankfurt am main: Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main, 2019. str. 9-58
CROSBI ID: 1263709 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međureligijski i međukulturalni dijalog u
naučavanju Katoličke Crkve
(Interreligious and intercultural dialogue in the
teachings of the Catholic Church)
Autori
Kovač, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Crkva u multikulturalnoj i multireligijskoj Bosni i Hercegovini. Zbornik radova Godišnjeg pastoralnog skupa, Sarajevo, 24.-28. rujna 2018.
Urednik/ci
Polegubić, Adolf
Izdavač
Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main
Grad
Frankfurt am main
Godina
2019
Raspon stranica
9-58
ISBN
978-3-9819811-0-0
Ključne riječi
Međureligijski dijalog ; Međukulturalni dijalog ; Katolička Crkva ; Evangelizacija ; Teologija religija ; Mir u svijetu
(Interreligious dialogue ; Intercultural dialogue ; Catholic Church ; Evangelization ; Theology of religions ; Peace in the world)
Sažetak
Namjera je ovog rada prikazati temeljna načela i glavne naglaske naučavanja Katoličke crkve o međureligijskom i međukulturalnom dijalogu. Rad je podijeljen u pet cjelina. Najprije se upućuje na teološke i pastoralne premise govora Drugog vatikanskog koncila o dijalogu i religijama, s posebnim osvrtom na deklaraciju Nostra aetate. Zatim se podsjeća na novost i važnost enciklike Ecclesiam suam pape Pavla VI. u crkvenom promišljanju dijaloga. Prikazuju se, također, glavne inicijative i dokumenti poslijekoncilske Crkve posvećenima religijama i međureligijskom dijalogu. Potom su iznesena specifična obilježja i doprinosi triju posljednjih papa – Ivana Pavla II., Benedikta XVI. i pape Franje – na području međureligijskog i međukulturalnog dijaloga. Na kraju, definira se pojam međukulturalnoga dijaloga i ukazuje se na njegove najvažnije izazove, kako na svjetovnom i građanskom, tako i na katoličkom planu. U globaliziranom, pluralnom i često sukobljenom svijetu, međureligijski i međukulturalni dijalog presudni su izazov za mir i suživot među ljudima i narodima. U tu svrhu, dijalog i suradnja s pripadnicima drugih religija i kultura danas su neizostavan dio evangelizacijskog poslanja Crkve. No, dijalog prije svega ima teološko utemeljenje u (auto)komunikacijskoj naravi Božje objave. Dijaloškim poslanjem Crkva vrši svoju sakramentalnu ulogu posredovanja zajedništva s Bogom i među ljudima. Iako dijalog pretpostavlja dobrohotan susret sa sljedbenicima drugih religija i kultura te poštivanje njihovih duhovnih i moralnih vrijednosti, od kršćanina on ujedno zahtijeva vjernost prema vlastitoj vjeri i dužnost navješćivanja evanđelja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija