Pregled bibliografske jedinice broj: 1263216
Pisani oblik komunikacije nadbiskupa Frane Franića s vjernicima i društvom
Pisani oblik komunikacije nadbiskupa Frane Franića s vjernicima i društvom // U službi Crkve i naroda. Zbornik o životu i radu nadbiskupa Frane Franića u prigodi 5. obljetnice smrti i 100. rođenja / Šimundža, Drago ; Ančić, N. Ante (ur.).
Split: Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2014. str. 347-359 (pozvano predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1263216 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pisani oblik komunikacije nadbiskupa Frane Franića s vjernicima i društvom
(The written form of communication of archbishop Frane Franić with believers and society)
Autori
Burilović, Silvana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
U službi Crkve i naroda. Zbornik o životu i radu nadbiskupa Frane Franića u prigodi 5. obljetnice smrti i 100. rođenja
/ Šimundža, Drago ; Ančić, N. Ante - Split : Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2014, 347-359
ISBN
978-953-256-063-3
Skup
Znanstveni simpozij o životu i radu nadbiskupa Frane Franića
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.11.2012. - 02.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Frane Franić, pisana komunikacija, vjernici, društvo
(Frane Franić, written communication, believers, society)
Sažetak
Nadbiskup Frane Franić iskreno u duhu Evanđelja i Drugoga vatikanskog sabora komunicirao je sa suvremenim društvom i iznosio zdrave principe kršćanskog komunitarizma, odnosno određenih kršćanskih shvaćanja ljudske budućnosti, praktičnoga kršćanskog prihvaćanja životnog pluralizma, opće snošljivosti i slobode savjesti, prijeko potrebnoga poštovanja svakog čovjeka i prihvaćanja miroljubivog sporazumijevanja u svijetu. Možda se to koji put pogrješno tumači i ocjenjuje, Franić, međutim, ne želi nametati niti voditi politički dijalog s društvom. Njegova se komunikacija, uz potrebito poštovanje i revaloriziranje stvarnih božanskih i ljudskih vrjednota u Crkvi i u društvu, uvijek izravno kreće i ostaje na vjerskom i etičkom području. Možemo zaključiti da je nadbiskup Franić komunicirao i pisao mnogo u teološkim revijama, u crkvenim glasnicima, u župskim listovima i u drugim izdanjima, a posebno u Vjesniku (nad)biskupije Splitsko-makarske, koji je obnovio i u časopisu Crkva u svijetu, koji je sa svojim suradnicima osnovao. Dio njegovih poruka, propovijedi, predavanja, članaka, pisama, intervjua i dr. objavljen je u njegovim knjigama: O izvornoj pravednosti i istočnom grijehu prema Duns Scotu, Povijest filozofije, Putovi dijaloga, Bit ćete mi svjedoci, Putovi dijaloga 2, Crkva, stup istine. Brojni njegovi radovi ostali su nepotpisani, osobito oni službenog karaktera, odnosno opaske, tumačenja, obavijesti, komentari. Kada se sve sabere njegov pastoralno-doktrinarni i duhovno-poticajni spisateljski rad zasigurno obuhvaća oko šest stotina jedinica. Bilo bi vrijedno truda sakupiti i objaviti u svescima sve što je nadbiskup Franić napisao.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Teologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Split
Profili:
SILVANA BURILOVIĆ CRNOV
(autor)