Pregled bibliografske jedinice broj: 1263211
„Pluralnost recepcija naučavanja pape Franje i njegovih izjava u hrvatskom medijskom prostoru: od manipulacije do poslušnosti“
„Pluralnost recepcija naučavanja pape Franje i njegovih izjava u hrvatskom medijskom prostoru: od manipulacije do poslušnosti“ // „Papinstvo: suvremeno shvaćanje osporavanog znaka“. Međunarodni teološki simpozij Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu
Split, Hrvatska, 2022. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1263211 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Pluralnost recepcija naučavanja pape Franje i njegovih izjava u hrvatskom medijskom prostoru: od manipulacije do poslušnosti“
("The plurality of receptions of Pope Francis' teachings and his statements in the Croatian media space: from manipulation to obedience")
Autori
Burilović Crnov, Silvana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
„Papinstvo: suvremeno shvaćanje osporavanog znaka“. Međunarodni teološki simpozij Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 21.03.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Papa Franjo, poruka, pluralnost recepcija, mediji, istina, „fake news“, manipulacija, poslušnost.
(Pope Francis, message, plurality of receptions, media, truth, "fake news", manipulation, obedience.)
Sažetak
Proces globalizacije u suvremenom svijetu povezao je čovječanstvo i otvorio neviđene mogućnosti komunikacije putem sredstava društvenih komunikacija. Njihovim razvijanjem kroz posljednja dva stoljeća, ljudska civilizacija osjetila je blagodat povezanosti, ali i rađanje novih podjela i sukoba, izolacija i udaljavanja, odbacivanja i neprihvaćanja među ljudima. Komunikacija je bitno teološki pojam. U svom nauku Katolička crkva sebe predstavlja kao sveopći sakrament spasenja kroz kojeg Bog – savršeni Komunikator, komunicira čovjeku sebe kroz svoju Riječ. Papa Franjo kao poglavar Katoličke crkve u svojim nastupima i porukama kroz suvremene medije promovira „kulturu susreta“ kao odgovor i rješenje problema s kojima se susreće čovječanstvo u spomenutoj komunikaciji. Kroz proteklo razdoblje stekao je brojne pristaše, one koji su oduševljeno prihvatili ono što je činio i govorio, ali i brojne protivnike, one koji su ga kritizirali i koji nisu mogli prihvatiti poruke koje je upućivao vjernicima. U oba slučaja veliku ulogu odigrali su mediji, ali i rimski prvosvećenik koji se više od svojih prethodnika pokazao spremnim za virtualnu komunikaciju i virtualnu evangelizaciju. To potvrđuje i činjenica da je u prvoj godini svoga pontifikata proglašen „komunikatorom godine“ i onim koji popravlja „imidž Crkve“ te daje novo lice papinstva. Međutim, papa Franjo je više puta izrazio nezadovoljstvo kako pojedini mediji prenose njegove poruke, izvlače riječi iz konteksta, odnosno manipuliraju istinom. U ovom radu autorica analizira pluralnost recepcija naučavanja pape Franje i njegovih izjava u hrvatskom medijskom prostoru, koje se odvijaju od manipulacije do poslušnosti. Analizira recepciju Papinih poruka i misli u službenim i poluslužbenim crkvenim glasilima (nad-biskupijski vjesnici, IKA, HKR, GK), potom u liberalnim svjetovnim medijima (Slobodna Dalmacija, Jutarnji list, Indeks) te u katoličkim konzervativnim glasilima, odnosno portalima (vjeraidjela.com, katolik.hr, quovadiscroatia.com). U tom vidu autorica analizira glavne značajke Papine komunikacije, tumači „kulturu susreta“ kroz njezina tri konstituirajuća elementa: slušanje, širenje istine (odbacivanje laži) i navještaj mira. Interpretira, također, poteškoće s kojima se susreće Papina komunikacija ističući tri izazova: pretpostavljanje konteksta, populizam i spontana otvorenost. U zaključku autorica sažima rezultate istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Teologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Split
Profili:
SILVANA BURILOVIĆ CRNOV
(autor)