Pregled bibliografske jedinice broj: 1262196
Istraživanja želatinoznog planktona u Jadranu u posljednjih deset godina
Istraživanja želatinoznog planktona u Jadranu u posljednjih deset godina // Zbornik sažetaka 14. hrvatskog biološkog kongresa / Caput Mihalić, Katarina ; Mičetić Stanković, Vlatka ; Urlić, Inga ; Mešić, Armin ; Kružić, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2022. str. 198-199 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1262196 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanja želatinoznog planktona u Jadranu u
posljednjih deset godina
(Investigations of gelatinous zooplankton in the
Adriatic Sea in the last decade)
Autori
Garić, Rade ; Batistić, Mirna ; Dénes, Marcell ; Hure, Marijana ; Baričević, Ana ; Smodlaka-Tanković, Mirta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 14. hrvatskog biološkog kongresa
/ Caput Mihalić, Katarina ; Mičetić Stanković, Vlatka ; Urlić, Inga ; Mešić, Armin ; Kružić, Petar - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2022, 198-199
Skup
14. Hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 12.10.2022. - 16.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
želatinozni zooplankton ; termohaline promjene ; Jadransko more
(gelatinous zooplankton ; thermohaline changes ; Adriatic Sea)
Sažetak
Želatinozni zooplankton se pokazao kao dobar indikator termohalinih promjena u Jadranu. Brojnost i pojavnost stranih ili nedavno uspostavljenih želatinoznih vrsta su direktno povezani s promjenama u obrascima cirkulacije, a potencijalno i s razinom zagrijavanja Jadrana. U posljednjih deset godina u Jadranu su otkrivene dvije nove želatinozne planktonske vrste za znanost: Brooksia lacromae (Thaliacea, Tunicata) i Aurelia pseudosolida (Ulmaridae, Cnidaria). Indopacifička vrsta Paracytaeis octona (Cytaeididae, Cnidaria) je zabilježena od 2015. godine pa nadalje, dok su mediteranske vrste Doliopsis rubescens i Pegea bicaudata (Thaliacea, Tunicata) zabilježene u Jadranu prvi put 2016. godine. Sporadično su se bilježile i relativno rijetke vrste Pyrosoma atlanticum (Thaliacea, Tunicata), Porpita porpita (Porpitidae, Cnidaria) i Flaccisagitta hexaptera (Chaetognatha). Naši podaci sugeriraju da se ubrzavaju promjene u sastavu zajednica želatinoznog planktona u Jadranskom moru što upućuje na potrebu provođenja sustavnih programa monitoringa na državnoj razini. Da bi se procijenila mogućnost korištenja metoda sekvenciranja sljedeće generacije u praćenju promjena u sastavu Jadranskog zooplanktona proveli smo istraživanje u Sjevernom i Južnom Jadranu u trajanju od godine dana. Naši preliminarni podaci pokazuju da se rijetke vrste zooplanktona i pelagički plaštenjaci ne bilježe konzistentno upotrebom fragmenta gena podjedinice I citokrom oksidaze (COI).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2020-02-3907 - Prostorni i vremenski uzorci genetičke raznolikosti kalanoidnih kopepoda i pelagičkih plaštenjaka u Jadranu (SpaTeGen) (Garić, Rade, HRZZ ) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2019-04-9043 - Novi aspekti dnevno-noćne vertikalne migracije zooplanktona u složenom ekosustavu otvorenoga južnoga Jadrana (DiVMAd) (Batistić, Mirna; Garić, Rade, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Sveučilište u Dubrovniku
Profili:
Marijana Hure
(autor)
Ana Baričević
(autor)
Mirta Smodlaka Tanković
(autor)
Marcell Denes
(autor)
Mirna Batistić
(autor)
Rade Garić
(autor)