Pregled bibliografske jedinice broj: 126131
Ukopi stanovnika u naseljima Starčevačke kulture u Hrvatskoj
Ukopi stanovnika u naseljima Starčevačke kulture u Hrvatskoj // Histria Antiqua 8 / Girardi-Jurkić, Vesna (ur.).
Pula: Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2002. str. 63-72 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 126131 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ukopi stanovnika u naseljima Starčevačke kulture u Hrvatskoj
(Burials in the settlements of Starčevo culture in Croatia)
Autori
Minichreiter, Kornelija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Histria Antiqua 8
/ Girardi-Jurkić, Vesna - Pula : Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2002, 63-72
Skup
Grad mrtvih uz grad živih
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 21.11.2000. - 25.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ukopi; naselja; starčevačka kultura; neolitik; Hrvatska
(burials; settlements; starčevo culture; the Neolithic; Croatia)
Sažetak
Tijekom ranog i srednjeg neolitika na prostoru jugoistočne Europe razvijale su se prve zemljoradničke i lončarske kulture. U najstarijoj kulturi - starčevačkoj, do sada nisu otkrivene nekropole izvan naselja. Pokojnici, i to samo odabrani članovi plemenske zajednice ili odabrane obitelji (odrasli i djeca) ukapani su u jamama ili zemunicama unutar naselja.Uvijek u skvrčenom položaju, na desnom ili lijevom boku pokojnici su ukapani cjeloviti ili ovisno o obredima i vjerovanjima bez glave ili bez lica (Slavonski Brod "Galovo"). pokojnici su polagani na tanak sloj zemlje i sitnih komadića litike i keramike, potom zatrpani zemljom izmiješanom komadima posuda, dijelova žrtvenika, životinjskim figuricama ili školjkama, a pored nekih pokojnika postavljane su cijele posude i oker.Ponekad su prilozi uz pokojnika bili njegovi uporabni predmeti (posude, kamene alatke, a vjerojatno i drveni predmeti koji se nisu sačuvali), darovi njegovih najbližih ili poputbina za nastavak života. Mjesta ukopa pokojnika posebno se poštuju (najnovije otkriće ograđenog obredno-ukopnog prostora na "Galovu" u Slavonskom Brodu), a vjerojatno su se u određenim prilikama tijekom godine blizu ukopa održavali i ritualni obredi. Među 66 do sada evidentiranih starčevačkih naselja na tlu Hrvatske, samo unutar pet naselja (Vinkovci, Pepelana, Slavonski Brod, Vukovar i Jaruge), otkriveni su ljudski ukopi koji su omogućili nove spoznaje o obredima pri ukapanjima najstarijih stanovnika neolitika južnopanonskih prostora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA