Pregled bibliografske jedinice broj: 1261156
Dobrobit i briga za sebe kod stručnih osoba koje rade sa žrtvama nasilja
Dobrobit i briga za sebe kod stručnih osoba koje rade sa žrtvama nasilja // 1. Kokoss konferencija Interdisciplinarnost kao resurs - sinergija i suradnja stručnjaka za otpornije i održivo društvo (zbornik sažetaka)
Zagreb, 2023. str. 104-104 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1261156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobrobit i briga za sebe kod stručnih osoba koje
rade sa žrtvama nasilja
(Well-being and self-care among professionals who
work with victims of violence)
Autori
Nekić, Marina ; Jutrović, Petra ; Mamić, Severina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
1. Kokoss konferencija Interdisciplinarnost kao resurs - sinergija i suradnja stručnjaka za otpornije i održivo društvo (zbornik sažetaka)
/ - Zagreb, 2023, 104-104
Skup
1. Kokoss konferencija Interdisciplinarnost kao resurs - sinergija i suradnja stručnjaka za otpornije i održivo društvo (zbornik sažetaka)
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 23.02.2023. - 25.02.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihološka dobrobit, briga o sebi, pomagačka zanimanja, žrtve nasilja
(psychological well-being, self-care, helping professions, victims of violence)
Sažetak
Sastavni dio savjetodavnog i psihoterapijskog rada je izloženost klijentovim traumatskim iskustvima. Klijenti sa stručnim osobama dijele svoja traumatska iskustva dok s druge strane pomagači slušaju, suosjećaju, podržavaju i pomažu klijentima da svoja iskustva integriraju. Tako da možemo reći da su mnoge stručne osobe u pomagačkim strukama neminovno pod utjecajem sadržaja s kojima klijenti dolaze. Većina istraživanja je usmjerena na ispitivanje dobrobiti klijenata dok je manjim dijelom na stručnjake u pomagačkim zanimanjima. Stoga je cilj ovog rada bio utvrditi razinu dobrobiti i načine na koji osobe u pomagačkim strukama brinu za sebe. Ovo istraživanje je provedeno na 15 stručnjakinja koje rade sa žrtvama nasilja. Dob sudionica u vrijeme istraživanja bio je od 28 do 64 godine, s 2, 5 do 30 godina iskustva u radu sa žrtvama nasilja. Sve sudionice osim jedne su bile psihologinje. U istraživanju je korištena Skala psihološke dobrobiti i polustrukturirani intervju koji je uključivao pitanja o načinima kako stručne osobe brinu o sebi, imaju li potporu na poslu i u kojem obliku, te postoje li nagradni aspekti rada sa žrtvama nasilja. Nakon analize odgovora sudionice su otkrile da brinu o sebi uspostavljanjem ravnoteže između osobnog i profesionalnog života, razvijanje realnih očekivanja u obavljanju ove vrste posla i upuštanje u različite aktivnosti u svrhu očuvanja svoje psihološke dobrobiti. Važan aspekt rada koji je pokazao da pozitivno utječe na dobrobit je zadovoljstvo i ispunjenje gledajući napredak svojih klijenata. Sudionice su u ovom istraživanju pokazale visoku psihološku dobrobit što se može jednim dijelom objasniti uspješnom brigom o sebi, od traženja potrebne potpore u obliku supervizije i intervizije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija