Pregled bibliografske jedinice broj: 126109
Starčevačka kultura u svijetlu najnovijih otkrića u Brodskoj Posavini
Starčevačka kultura u svijetlu najnovijih otkrića u Brodskoj Posavini // Histria Antiqua 6 / Girardi-Jurkić, Vesna (ur.).
Pula: Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2000. str. 211-222 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 126109 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Starčevačka kultura u svijetlu najnovijih otkrića u Brodskoj Posavini
(Starčevo Culture in the Light of the Recent Discoveries in Brodska Posavina)
Autori
Minichreiter, Kornelija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Histria Antiqua 6
/ Girardi-Jurkić, Vesna - Pula : Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2000, 211-222
Skup
Obrambeni sustavi kroz stoljeća
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 24.11.1999. - 27.11.1999
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
starčevačka kultura; Brodska Posavina; Hrvatska najnovija otkrića
(Starčevo culture; Sava river basin; Croatia; recent discoveries)
Sažetak
Tijekom 1894.g. u Vukovaru su otkriveni prvi nalazi starčevačke kulture na tlu Hrvatske. U obilascima terena, zaštitnim i sustavnim arheološkim istraživanjima, do sada je evidentirano 66 lokaliteta što ukazuje na veliku gustoću naseljenosti ovih prostora tijekom ranog neolitika. Najbrojnija su, do sada, evidentirana naselja iz kasnih - klasičnih faza razvoja starčevačke kulture, dok je iz njezinih prvih faza Monohrom i Linear A do sada otkriveno samo 7 nalazišta i to iz faze Linear A (2 u hrvatskom Podunavlju i 5 u Brodskom Posavlju. Među njima su provedena arheološka istraživanja samo na dva lokaliteta i to od 1989.g. do danas na području Brodskog Posavlja - Zadubravlje i Slavonski Brod. Prije ovih istraživanja prva dva stupnja Monohrom i Linear A postojali su samo teoretski u razvitku starčevačke kulture po S. Dimitrijeviću. U Zadubravlju je otkriveno manje "obrtničko naselje" u kojem je svaki njegov dio imao određenu namjenu, pa se mogla provesti rekonstrukcija života u njemu (prva rekonstrukcija ranoneolitičkog naselja u jugoistočnoj Europi). U Slavonskom Brodu otkriven je dio velikog naselja unutar kojeg je postojao ograđen i izdvojen obredno-ukopni prostor s 5 individua ukopanih na poseban način i s posebnim obredima, što je za sada prvo otkriće ove vrste na području rasprostiranja starčevačkog kulturnog kompleksa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija