Pregled bibliografske jedinice broj: 1260127
Recenzija autorske knjige dr. sc. Krešimira Filipeca Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća, Sarajevo, Bosna i Hercegovina: Univerzitet u Sarajevu, 2015
Recenzija autorske knjige dr. sc. Krešimira Filipeca Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća, Sarajevo, Bosna i Hercegovina: Univerzitet u Sarajevu, 2015, 2015. (ostalo).
CROSBI ID: 1260127 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Recenzija autorske knjige dr. sc. Krešimira
Filipeca Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća,
Sarajevo, Bosna i Hercegovina: Univerzitet u
Sarajevu, 2015
(Review of the author's book, Ph.D. Krešimir
Filipec Lower Pannonia from the 9th to the 11th
century, Sarajevo 2015)
Autori
Sekelj Ivančan, Tajana
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2015
Ključne riječi
arheologija ; povijest ; Donja Panonije ; 9. stoljeće ; 10. stoljeće ; 11. stoljeće
(archeology ; history ; Lower Pannonia ; 9th century ; 10th century ; 11th century)
Sažetak
Izvod iz recenzije: Predmetno djelo donosi interpretaciju povijesnih izvora koji se odnose na području Donje Panonije u ranom srednjem vijeku, koristeći obimnu historiografsku literaturu te donoseći novo „čitanje“ pojedinih izvora, uspoređuje ih s rezultatima arheoloških istraživanja, spoznaja i interpretacija ne bi li što uspješnije sagledao procese koji su se odvijali na tom prostoru u vremenu od 9. do 11. stoljeća. Osnovni autorov cilj da iščita povijesne izvore i posloži ih u kronologiju zbivanja, koliko je to moguće preciznije, te ih poveže s arheološkim podacima i interpretira, u potpunosti je ispunjen. Dvije različite metode, dva različita pristupa, ovdje se nalaze na istom putu, putu poimanja prostora i zbivanja u njemu, naročito s obzirom na kristijanizaciju prostora. Kao arheolog svjestan je da su starija arheološka istraživanja pokušavala detektirati kad su pojedinci, grupe i cijeli narodi osvojili neki prostor, kao i prihvatili kršćanski način pokopa i tako prihvatili kršćansku tradiciju. Novija arheološka istraživanja pokušavaju pronaći faze razvoja društva, prepoznati međusobne odnose pojedinih skupina stanovništva na mikro i makro razini, kao i iščitati razvoj društva od početka kristijanizacije, detektiranje prvih misija, te praćenja promjena koje dovede do toga da se groblja na redove premjeste ili preoblikuju u crkvena groblja, odnosno župska groblja. Autorove interpretacije arheoloških izvora u potpunosti su na tragu novim poimanja, a duboko ulaženje u iščitavanje i interpretacije povijesnih izvora rezultirale su da je ovaj rad značajan doprinos kako povijesnoj tako i arheološkoj struci.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija