Pregled bibliografske jedinice broj: 1259819
Mogućnost uključivanja zainteresirane javnosti u programe praćenja stanja morskih ekosustava: primjer korištenja FAST metode za praćenje stanja zajednica riba u Jadranskom moru
Mogućnost uključivanja zainteresirane javnosti u programe praćenja stanja morskih ekosustava: primjer korištenja FAST metode za praćenje stanja zajednica riba u Jadranskom moru // Znanstveno-stručni skup „Pismenost (poznavanje i razumijevanje) funkcioniranja ekosustava Jadranskog mora“ / Bakran Perticioli, T. ; Šarić, T ; Arko Pijevac, M. (ur.).
Zadar, 2021. n, 1 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1259819 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost uključivanja zainteresirane javnosti u
programe praćenja stanja morskih ekosustava: primjer
korištenja FAST metode za praćenje stanja zajednica
riba u Jadranskom moru
(Including the public in marine ecosystem monitoring:
using the FAST approach to monitor fish communities
in the Adriatic Sea.)
Autori
Zubak Čižmek, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup „Pismenost (poznavanje i razumijevanje) funkcioniranja ekosustava Jadranskog mora“
/ Bakran Perticioli, T. ; Šarić, T ; Arko Pijevac, M. - Zadar, 2021
Skup
Znanstveno-stručni skup „Pismenost (poznavanje i razumijevanje) funkcioniranja ekosustava Jadranskog mora
Mjesto i datum
Krk, Hrvatska, 09.09.2021. - 11.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Praćenje stanja ; FAST ; zajednice riba ; Citizen Science
(Monitoring ; FAST ; Fish communities ; Citizen Science)
Sažetak
Morska zaštićena područja i ostala područja kojima se upravlja, osmišljena su s ciljem poboljšanja stanja ugroženih životinjskih i biljnih zajednica te vrijednih staništa. Kako bi se zaštićenim područjima kvalitetno i prilagodljivo upravljalo, porebne su ciljane i pravovremene informacije tj. podaci prikupljeni programima praćenja stanja (monitoringom). Praćenje stanja zajednica riba standardnim metodama najčešće je skup i dugotrajan proces, zbog čega u velikom broju slučajeva osigurava tek povremene i nepotpune podatke, a iziskuje značajna financijska sredstva. Predlažemo stoga novi pristup praćenju stanja zajednica riba u morskim područjima kojima se upravlja: FAST - Fish Assemblage Survey Technique. Navedena metoda temelji se na vizualnom cenzusu, ali je prilagođena za korištenje u Citizen Science inicijativama. Uvježbani volonteri (ronioci) prikupljaju dugoročne podatke o unaprijed određenim vrstama riba, na određenom području, temeljem definiranog protokola. U obzir uzimaju samo prisustvo ili odsustvo određenih vrsta te relativnu veličinu jedinki (mala/velika, definirano protokolm za svaku vrstu kao 2/3 maksimalne veličine). Pojedinačni cenzus se obavlja u 6 transekata u trajanju od 15 minuta, unutar vremena standardnog rekreativnog urona i do dubine od maksimalno 30 metara. Prikupljeni podaci šalju se u mrežni obrazac za daljnju obradu. Ovom metodom, prema iskustvima iz drugih mediteranskih zemalja, može se pravovremeno, jeftino i pouzdano detektirati promjena u zajednici riba na određenom području. Po opažanju promjene, može se pristupiti standardnim zanstvenim metodama istraživanja, ukoliko je potrebno. Na ovaj način prati se veliko područje, čestom frekvencijom opažanja, dok se ušteđena financijska sredstva mogu usmjeriti na druge neophodne mjere ili istraživanja. Dodatno, uključivanjem zainteresiranih volontera iz aktivnih ronilačkih klubova i centara u znanstvena i stručna istraživanja, podiže se razina svijesti o potrebi očuvanja morskog ekosustava i ugrozama koje mu prijete.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija