Pregled bibliografske jedinice broj: 125976
Diskriminacija u cijenama kao oblik ograničavanja tržišnog natjecanja (III. dio)
Diskriminacija u cijenama kao oblik ograničavanja tržišnog natjecanja (III. dio) // Hrvatska pravna revija, III (2003), 4; 70-82 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 125976 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Diskriminacija u cijenama kao oblik ograničavanja tržišnog natjecanja (III. dio)
(Price discrimnination as a form of restriction of market competition (part III))
Autori
Šoljan, Vedran
Izvornik
Hrvatska pravna revija (1332-8670) III
(2003), 4;
70-82
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
tržišno natjecanje; pravo; diskriminacija; cijene; popusti u cijeni; tržišna snaga; podjela tržišta; mjerodavno tržište; elastičnost potražnje; monopol; vladajući položaj na tržištu; oligopol; ugovor; ugovor o prodaji; koncern; pravo EU; antitrust
(competition law; price discrimination; rebates; market power; market segregation; relevant market; elasticity of demand; monopol; dominant position; oligopol; sale contract; European union law; antitrust)
Sažetak
Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja zabranjuje poduzetnicima sa velikom tržišnom snagom primjenu različitih uvjeta za istu ili odgovarajuću vrstu poslova s različitim poduzetnicima ukoliko ih time dovodi u nepovoljan natjecateljski položaj na tržištu. Ovaj rad analizira diskriminaciju u cijenama kao poseban oblik takve poslovne prakse. Ipak, zabrana diskriminiranja u cijenama otvara brojna pitanja, jer je otvorena mogućnost određivanja različitih cijena u nastojanju da se ostvare novi poslovi, pridobiju novi kupci, u samoj biti procesa konkuriranja na tržištu, a ekonomska teorija upozorava da diskriminacija u cijenama u većini situacija neće štetno utjecati na blagostanje društva. Stiga je iznimno važno diferencirati oblike diskriminiranja u cijenama koji su štetni za proces tržišnog natjecanja od oblika diskriminacije koji su izraz nastojanja poduzetnika da konkuriraju niskim cijenama. U ovom radu naglašava se da će to ovisiti o nizu okolnosti, jer će utjecaj diskriminiranja u cijenama na održavanje i razvoj tržišnog natjecanja ovisiti kako o obliku diskriminacije tako i o strukturi mjerodavnog tržišta. U trećem dijelu rada razmatra se zakonodavstvo i pravna praksa u predmetima diskriminacije u cijenama u Sjedinjenim Američkim Državama i Europskoj zajednici. Imajući u vidu rješenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Europskih zajednica i njezinih država članica i Republike Hrvatske, stavovi zauzeti u praksi institucija Europske zajednice trebali bi imati veliku težinu u razvoju hrvatskog pozitivnog prava i pravne prakse, pa ta činjenica opravdava opsežniji prikaz i analizu važnijih predmeta u kojima je razmatrana diskriminacija u cijenama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA