Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1259731

Crkvene rasprave u svjetlu povijesti IV. stoljeća


Grijak, Zoran
Crkvene rasprave u svjetlu povijesti IV. stoljeća // Latina et Graeca, 1 (1990), 36; 3-18 (domaća recenzija, članak, stručni)


CROSBI ID: 1259731 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Crkvene rasprave u svjetlu povijesti IV. stoljeća
(Ecclesiastical Debates in the Light of the History of the Fourth Century)

Autori
Grijak, Zoran

Izvornik
Latina et Graeca (0350-414X) 1 (1990), 36; 3-18

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
Rimsko Carstvo ; Kršćanstvo ; Konstantin I. Veliki ; Milanski edikt ; Nicejski sabor ; crkvene rasprave
(Roman Empire ; Christianity ; Constantine I (Constantine the Great) ; Edict of Milan ; Council of Nicaea ; Ecclesiastical Debates)

Sažetak
U radu su istražene okolnosti koje su pridonijele priznavanju kršćanstva zakonitom religijom u Rimskom Carstvu tijekom IV. stoljeća. Istaknuto je kako je kršćanska institucionalna organizacija, koja je još od II. stoljeća slijedila administrativnu podjelu Carstva, u znatnoj mjeri pridonijela tome da je do koegzistencije Crkve i države u vrijeme rimskoga cara Konstantina I. Velikog (306.-337.) došlo bez većih potresa. Među ostalim čimbenicima širenju kršćanstva je znatno pridonijela i “pax Romana”, naime, ono je bilo olakšano samom povezanošću i cjelinom Rimskog Carstva. Evanđelje se širilo po prostranom području koje je Rimsko Carstvo već bilo ujedinilo kulturno i politički i koje je, osim toga, posjedovalo jedinstvene (ili gotovo jedinstvene) zakone, jedinstvenu državnu upravu, jedinstven jezik i jedinstvenu mrežu cesta. Sve navedeno vodilo je k približavanju univerzalne države i univerzalne Crkve, jer je univerzalna Crkva garantirala takvoj državi ne samo političko, nego i kulturno i duhovno jedinstvo. Također je širenju i utjecaju kršćanstva pridonijela promjena socijalne strukture sljedbenika kršćanstva, s obzirom da je još u II. stoljeću prvobitnu židovsku jezgru kršćanskih zajednica zamijenila grčko-rimska jezgra. Crkveni oci III. stoljeća respektiraju državnu vlast. Klement Aleksandrijski je prema poganskoj državni načelno lojalan, priznaje dužnost poreza i vojne službe, a Origen u Rimskom Carstvu nalazi providnosnu zadaću, držeći da su njegovo jedinstvo, u kojemu se našao ondašnji kulturni svijet i “pax Romana”, koja u njemu vlada, po Božjoj volji utrli put kršćanskoj misiji, te da tako Carstvo napokon služi kršćanskoj vjeri. Iznimno važna okolnost za priznanje kršćanstva zakonitom religijom i proglašenje Milanskog edikta, kojim je Konstantin I. Veliki 313. izjednačio kršćanstvo s drugim zakonom priznatim religijama u Carstvu, bila je sadržana u tome da je Konstantin Veliki počeo razmišljati o načinu privođenja Katoličke crkve državi i traženju prikladnog oblika zajedničkih odnosa, koji bi odgovarali njegovoj predodžbi o obostranom poslanju. Također je na osnovu povijesnih vrela sasvim nepobitno da se kod njega razvilo uvjerenje da mu je povjerena osobna misija od kršćanskog Boga, da djeluje u interesu kršćana, kao i predodžba kojom je prosperitet rimske države doveo u izravnu vezu s jedinstvom unutar Crkve. Ukoliko se sve to ima u vidu, razumljivije je i sve veće njegovo uplitanje u doktrinarne sporove unutar same Crkve, kao i u vrlo kompleksne i intenzivne crkvene rasprave koje se u tom razdoblju razvijaju, a predmet su šire analize ovoga rada, kao i njegov velik interes za definiranje doktrinarnih pitanja, odnosno temeljnih principa vjere, što je najviše došlo do izražaja u njegovu sazivanju Nicejskog sabora 325., I. ekumenskog sabora u sklopu Katoličke crkve, na kojemu su osuđene različite hereze, napose arijanizam i prihvaćen Nicejski simbol vjere, o istobitnosti Boga Oca i Boga Sina.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Povijest



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb

Profili:

Avatar Url Zoran Grijak (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Grijak, Zoran
Crkvene rasprave u svjetlu povijesti IV. stoljeća // Latina et Graeca, 1 (1990), 36; 3-18 (domaća recenzija, članak, stručni)
Grijak, Z. (1990) Crkvene rasprave u svjetlu povijesti IV. stoljeća. Latina et Graeca, 1 (36), 3-18.
@article{article, author = {Grijak, Zoran}, year = {1990}, pages = {3-18}, keywords = {Rimsko Carstvo, Kr\v{s}\'{c}anstvo, Konstantin I. Veliki, Milanski edikt, Nicejski sabor, crkvene rasprave}, journal = {Latina et Graeca}, volume = {1}, number = {36}, issn = {0350-414X}, title = {Crkvene rasprave u svjetlu povijesti IV. stolje\'{c}a}, keyword = {Rimsko Carstvo, Kr\v{s}\'{c}anstvo, Konstantin I. Veliki, Milanski edikt, Nicejski sabor, crkvene rasprave} }
@article{article, author = {Grijak, Zoran}, year = {1990}, pages = {3-18}, keywords = {Roman Empire, Christianity, Constantine I (Constantine the Great), Edict of Milan, Council of Nicaea, Ecclesiastical Debates}, journal = {Latina et Graeca}, volume = {1}, number = {36}, issn = {0350-414X}, title = {Ecclesiastical Debates in the Light of the History of the Fourth Century}, keyword = {Roman Empire, Christianity, Constantine I (Constantine the Great), Edict of Milan, Council of Nicaea, Ecclesiastical Debates} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font