Pregled bibliografske jedinice broj: 1257960
Medijska pismenost, dezinformiranje i sloboda izražavanja na internetu i društvenim mrežama u digitalnom dobu
Medijska pismenost, dezinformiranje i sloboda izražavanja na internetu i društvenim mrežama u digitalnom dobu // Godišnjak Pravnog fakulteta
Mostar, Bosna i Hercegovina: Univerzitet "Džemal Bijedić" u Mostaru Pravni fakultet, 2022. str. 259-282 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1257960 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Medijska pismenost, dezinformiranje i sloboda izražavanja na internetu i društvenim mrežama u digitalnom dobu
(Media literacy, disinformation and freedom of expression on the Internet and social networks in the digital age)
Autori
Boban, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Godišnjak Pravnog fakulteta
/ - : Univerzitet "Džemal Bijedić" u Mostaru Pravni fakultet, 2022, 259-282
Skup
IV NAUČNA KONFERENCIJA “Ljudska prava pred izazovima stvarnosti”
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 09.12.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dezinformiranje, digitalno doba, društvene mreže, Europska unija, informacijske tehnologije, Internet, lažne vijesti, medijska pismenost, sloboda izražavanja
(disinformation, digital age, social networks, European Union, information technologies, Internet, fake news, media literacy, freedom of expression)
Sažetak
Sloboda izražavanja osnovno je načelo Europske unije utvrđeno u Povelji Europske unije o temeljnim pravima i u ustavima država članica. Otvorena europska demokratska društva ovise o sposobnosti građana da pristupe raznim provjerljivim informacijama kako bi mogli izgraditi svoje stajalište o različitim političkim pitanjima. Na taj način građani mogu sudjelovati u javnim raspravama i u okviru slobodnih i pravednih političkih procesa izraziti svoje mišljenje. S pojavom i progresivnim razvojem interneta kao globalne komunikacijske mreže komunikacija se uvelike premjestila iz realnog svijeta u virtualni svijet formirajući virtualnu stvarnost. U kontekstu novih i sveobuhvatnih društvenih promjena koje su između ostalog uvjetovane i pojavom i primjenom novih tehnoloških dostignuća kroz medijske fenomene poput digitalizacije, konvergencije i multimedijalnosti autorica u ovom radu analizira promjene koje su se dogodile i značajno utječu na medijsku pismenost i slobodu izražavanja u digitalnom dobu. Demokratski procesi sve više ugroženi pojavom lažnih vijesti (tzv. fake news) i namjernim, opsežnim i sustavnim širenjem dezinformacija. Zaključno, u radu je dan i osvrt na strateški okvir EU u borbi protiv dezinformiranja u medijima s ciljem zaštite slobode izražavanja u medijima kao temeljnog ljudskog prava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti