Pregled bibliografske jedinice broj: 1257922
Funkcionalne skupine zooplanktona u dva različita vodena ekosustava
Funkcionalne skupine zooplanktona u dva različita vodena ekosustava // Zbornik sažetaka 10. simpozija s međunarodnim sudjelovanjem - Kopački rit jučer, danas, sutra 2021. / Ozimec, Siniša ; Bogut, Irella ; Bogdanović, Tomislav ; Jurčević Agić, Ivančica ; Rožac, Vlatko ; Stević, Filip ; Popović, Željko ; Vereš, Marija (ur.).
Osijek: Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2021. str. 36-39 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1257922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Funkcionalne skupine zooplanktona u dva različita
vodena ekosustava
(Zooplankton functional groups in two different
aquatic ecosystems)
Autori
Čmelar, Karla ; Galir Balkić, Anita ; Žuna Pfeiffer, Tanja ; Martinović, Ana ; Stević, Filip ; Špoljarić Maronić, Dubravka ; Antonija Kezerle
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 10. simpozija s međunarodnim sudjelovanjem - Kopački rit jučer, danas, sutra 2021.
/ Ozimec, Siniša ; Bogut, Irella ; Bogdanović, Tomislav ; Jurčević Agić, Ivančica ; Rožac, Vlatko ; Stević, Filip ; Popović, Željko ; Vereš, Marija - Osijek : Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2021, 36-39
Skup
10. simpozij s međunarodnim sudjelovanjem - Kopački rit jučer, danas, sutra 2021.
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.09.2021. - 01.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mikroplastika, Sakadaš, Drava, funkcionalne skupine, obraštaj
(microplastics ; Sakadaš ; Drava ; functional groups ; periphyton)
Sažetak
U sklopu istraživanja razvoja obraštajnih zajednica na mikroplastici u rijeci Dravi i jezeru Sakadaš provedeno je istraživanje i zajednice zooplanktona u neposrednoj blizini izložene mikroplastike. Uzorkovanje je provedeno 2019. godine u razdoblju od pet tjedana prilikom čega je praćena dinamika razvoja tri skupine zooplanktona (kolnjaci, rašljoticalci i veslonošci) u neposrednoj blizini mikroplastike. Analiza zajednice zooplanktona obuhvaćala je kvalitativnu i kvantitativnu analizu vrsta, određivanje brojnosti, vrsno-specifične biomase te funkcionalnih skupina. Prilikom svakog uzorkovanja mjereni su i fizikalno-kemijski parametri vodenog tijela. Cilj istraživanja bio je odrediti kvantitativni i kvalitativni sastav zajednice zooplanktona te ustanoviti postoji li razlika između zajednica u različitim vodenim tijelima te vremena uzorkovanja. U jezeru Sakadaš zabilježena je veća brojnost, biomasa i broj funkcionalnih skupina u usporedbi s rijekom Dravom te je u Dravi zabilježena statistički značajna razlika u biomasi i brojnosti između pojedinih datuma uzorkovanja. Na obje je postaje tijekom cijelog uzorkovanja dominirala brojnost kolnjaka. U jezeru Sakadaš zabilježene su četiri vrste rašljoticalaca (Bosmina coregoni, Bosmina longrostris, Moina affinis i Moina micrura) i četiri vrste veslonožaca (Cyclops strenuus, Diacyclops bicuspidatus, Thermocyclops crassus i Thermocyclops oithnonoides) dok su u rijeci Dravi zabilježeni rašljoticalci Alona quadragularis i Bosmina coregoni te Bythotrephes longimanus koji se nalazi na popisu invazivnih vrsta u Europi. RDA analiza brojnosti funkcionalnih skupina je uključivala temperaturu zraka, temperaturu vode, prozirnost, koncentraciju kisika, zasićenost vode kisikom, pH, dubinu i konduktivitet čime je objašnjeno ukupno 72, 91% rezultata. Najznačajniji parametri koji su djelovali na razvoj zajednica bili su temperatura vode u rijeci Dravi i prozirnost na području Sakadaša. Zooplankton jezera Sakadaš i rijeke Drave potpuno se razdvajaju na temelju biomase funkcionalnih skupina. U Sakadašu su ko-dominirali bakterivori, mali algovori i jedinke koje se hrane većim algama (do 50 µm) dok su u Dravi iznimno razvijeni bili bakterivori s malim udjelom jedinki koje se hrane algama malih dimenzija (do nekoliko µm). Klaster analizom brojnosti jedinki funkcionalnih skupina ustanovljeno je da su četvrto i peto uzrokovanje rijeke Drave sličniji uzorcima jezera Sakadaš nego ranije uzorkovanim zajednicama istog lokaliteta. Povećanje brojnosti i biomase jedinki na području Drave tijekom kasnijih uzorkovanja može se objasniti posljedičnim povećanjem količine dostupne hrane koja se razvila u sklopu obraštaja na izloženoj mikroplastici. Na temelju dobivenih rezultata moguće je zaključiti da je prisutnost mikroplastike u rijeci Dravi imala veći utjecaj na zajednicu zooplanktona nego u jezeru Sakadaš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-3105-16 - Mikrofiti u obraštaju na prirodnim podlogama _ raznolikost i povezanost s planktonskim zajednicama (Žuna Pfeiffer, Tanja, VLASTITA-SREDSTVA ) ( CroRIS)
Profili:
Anita Galir Balkić
(autor)
Tanja Žuna Pfeiffer
(autor)
Filip Stević
(autor)
Dubravka Špoljarić Maronić
(autor)