Pregled bibliografske jedinice broj: 1257691
Arheološka istraživanja rimske vile u Sipčini
Arheološka istraživanja rimske vile u Sipčini // Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva „Arheološka istraživanja u Sisačko-moslavačkoj županiji“,
Sisak, Hrvatska, 2020. str. 30-31 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1257691 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološka istraživanja rimske vile u Sipčini
(Archaeological excavations of roman villa in Sipčina)
Autori
Čataj, Lea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva „Arheološka istraživanja u Sisačko-moslavačkoj županiji“,
Mjesto i datum
Sisak, Hrvatska, 05.10.2020. - 09.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rimska vila, Moslavina
(roman vila, Moslavina)
Sažetak
Antičko nalazište na položaju Sipčina u Okešincu smješteno je u općini Križ na krajnjem istoku Zagrebačke županije. Prva istraživanja vodila je D. Iveković iz Muzeja Moslavine u Kutini 1964. g., a ona su nastavljena tek 2012. g., od kada ih sustavno provodi HRZ. Geofizičkim je istraživanjima ustanovljeno da se lokalitet proteže na površini od oko 2 ha, a do sada je istraženo tek 1054 m2. Otkrivena su dva objekta s grijanim prostorijama i temeljima građenim od kamena. Velika količina zidnih opeka govori u prilog da je barem dio zidova bio građen od ovog materijala. Objekt 1 istražen je u cijelosti, a sastoji se od četiri grijane prostorije, ulaznog prostora, dvije apside i nadograđenog ložišta. U objektu 2, oko 35 m zapadno, otkrivene su dvije grijane prostorije, apsida, hodnik i tri prostorije bez grijanja. Objekt nije istražen u cijelosti. Arhitektura je veoma loše sačuvana, a većina se zidova raspoznaje tek u negativu. Zidovi građevina razgrađeni su zbog kamena koji su vjerojatno upotrijebljeni kod gradnje okolnih sela u srednjem vijeku. Pokretni nalazi gotovo isključivo pripadaju antičkom razdoblju i to uglavnom 1. i 2. st., dok se manji postotak nalaza može vezati uz 3. i možda 4. st. Konzervatorsko-restauratorski radovi provedeni su na preko 100 predmeta (metal, keramika, staklo). Prema dosadašnjim istraživanjima pretpostavlja se da je na Sipčini u razdoblju od 1. do 3. ili 4. st. egzistirala vila rustika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
Napomena
Antičko nalazište na položaju Sipčina u Okešincu smješteno je u općini Križ na krajnjem istoku Zagrebačke županije. Prva istraživanja vodila je D. Iveković iz Muzeja Moslavine u Kutini 1964. g., a ona su nastavljena tek 2012. g., od kada ih sustavno provodi HRZ.
Geofizičkim je istraživanjima ustanovljeno da se lokalitet proteže na površini od oko 2 ha, a do sada je istraženo tek 1054 m2. Otkrivena su dva objekta s grijanim prostorijama i temeljima građenim od kamena. Velika količina zidnih opeka govori u prilog da je barem dio zidova bio građen od ovog materijala. Objekt 1 istražen je u cijelosti, a sastoji se od četiri grijane prostorije, ulaznog prostora, dvije apside i nadograđenog ložišta. U objektu 2, oko 35 m zapadno, otkrivene su dvije grijane prostorije, apsida, hodnik i tri prostorije bez grijanja. Objekt nije istražen u cijelosti.
Arhitektura je veoma loše sačuvana, a većina se zidova raspoznaje tek u negativu. Zidovi građevina razgrađeni su zbog kamena koji su vjerojatno upotrijebljeni kod gradnje okolnih sela u srednjem vijeku.
Pokretni nalazi gotovo isključivo pripadaju antičkom razdoblju i to uglavnom 1. i 2. st., dok se manji postotak nalaza može vezati uz 3. i možda 4. st. Konzervatorsko-restauratorski radovi provedeni su na preko 100 predmeta (metal, keramika, staklo).
Prema dosadašnjim istraživanjima pretpostavlja se da je na Sipčini u razdoblju od 1. do 3. ili 4. st. egzistirala vila rustika.