Pregled bibliografske jedinice broj: 1257645
Samoprocjena prioritetnih aktivnosti dnevnog života kao mjera ishoda nakon traumatske ozljede mozga
Samoprocjena prioritetnih aktivnosti dnevnog života kao mjera ishoda nakon traumatske ozljede mozga // Medicina Fluminensis, 59 (2023), 1; 64-77 doi:10.21860/medflum2023_292451 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1257645 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samoprocjena prioritetnih aktivnosti dnevnog života
kao mjera ishoda nakon traumatske ozljede mozga
(Assessment of Occupational Performance Priorities as
an Outcome Measure Following Traumatic Brain Injury)
Autori
Klepo, Ivana ; Tršinski, Dubravko ; Dubroja, Ivan ; Dilber, Klara ; Levanić, Damirka
Izvornik
Medicina Fluminensis (1847-6864) 59
(2023), 1;
64-77
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
aktivnosti dnevnog života ; radna terapija ; rehabilitacija ; samoprocjena ; traumatska ozljeda mozga
(activities of daily living ; brain injuries, traumatic ; occupational therapy ; rehabilitation ; self-assessment)
Sažetak
Cilj: Cilj istraživanja je primjenom kanadske mjere izvedbe okupacija (engl. Canadian Occupational Performance Measure ; COPM) identificirati aktivnosti dnevnog života koje su najveći izazov i prioritet osobama s traumatskom ozljedom mozga (TOM) te istražiti osjetljivost i konvergentnu valjanost te mjere ishoda. Ispitanici i metode: U istraživanje je uključeno 37 osoba s TOM-om koje se nalaze na prvoj bolničkoj rehabilitaciji. Primjenom COPM-a na početnoj procjeni identificirane su najvažnije problemske aktivnosti iz područja samozbrinjavanja, produktivnosti i razonode. Ocijenjen je subjektivni doživljaj izvedbe i zadovoljstva izvedbom prioritetnih aktivnosti, a ponovljena procjena provedena je prosječno nakon 30 dana. Konvergentna valjanost utvrđena je kroz povezanost COPM-a s mjerom funkcionalne neovisnosti (FIM). Podatci su obrađeni deskriptivnom statistikom te analizom korelacija. Rezultati: Ukupno je identificirano 158 prioritetnih svakodnevnih problemskih aktivnosti iz područja samozbrinjavanja (63, 29 %), produktivnosti (24, 05 %) i razonode (12, 66 %). Razlika između početne i ponovljene procjene COPM-om statistički je i klinički značajna. Dobivena je statistički značajna povezanost ocjene izvedbe aktivnosti primjenom COPM-a s ukupnim rezultatom FIM-a, kako na početnoj tako i na ponovljenoj procjeni. Također je dobivena statistički značajna povezanost promjena između prve i ponovljene procjene izvedbe COPM-om i promjena u ukupnom i motoričkom FIM-u. Zaključak: Istraživanje je pokazalo da je područje samozbrinjavanja, posebno osobna njega i funkcionalna mobilnost, dominantan prioritet osoba s TOM-om na prvoj bolničkoj rehabilitaciji. COPM se pokazao kao osjetljiva i valjana mjera samoprocjene prioritetnih aktivnosti dnevnog života osoba s traumatskom ozljedom mozga na bolničkoj rehabilitaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb