Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1256362

Glagoli željeti i htjeti kao prijelazni i modalni u hrvatskome


Đurđević, Ranka
Glagoli željeti i htjeti kao prijelazni i modalni u hrvatskome // Riječi i riječi i Riječi : zbornik u čast Zrinki Jelaska / Marković, Ivan ; Nazalević Čučević, Iva ; Gligorić, Igor Marko (ur.).
Zagreb: Disput, 2022. str. 432-439


CROSBI ID: 1256362 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Glagoli željeti i htjeti kao prijelazni i modalni u hrvatskome
(The verbs željeti and htjeti as transitive and modal in Croatian)

Autori
Đurđević, Ranka

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo

Knjiga
Riječi i riječi i Riječi : zbornik u čast Zrinki Jelaska

Urednik/ci
Marković, Ivan ; Nazalević Čučević, Iva ; Gligorić, Igor Marko

Izdavač
Disput

Grad
Zagreb

Godina
2022

Raspon stranica
432-439

ISBN
978-953-260-442-9

Ključne riječi
modalni glagoli ; samoznačni glagoli ; hrvatski jezik
(modal verbs ; semantic verbs ; Croatian language)

Sažetak
U radu su prikazani glagoli htjeti i željeti kao modalni (stoga kao suznačni) (1) i kao samoznačni (2) s obzirom na to da oba imaju mogućnost otvoriti mjesto infinitivnim dopunama u sklopu složenoga glagolskog predikata, npr. (1) Hoću/ želim kupiti stan., te objektu u akuzativu, npr. (2) Hoću kavu, neću čaj. Želim mir u svijetu. Pritom se pojmovi suznačan i samoznačan rabe u onom smislu u kojem ih rabe Silić i Pranjković (2007), a modalni se glagol razumije kao onaj koji modificira značenje nekog drugog, kao jedno od leksičkih sredstava za izricanje modalnosti – leksičko-gramatičke kategorija koja pokazuje odnos sadržaja govora prema objektivnoj stvarnosti (Simeon 1969). Polazi se od pregleda gramatičkog i značenjskog opisa ovih dvaju glagola u odabranim gramatikama i rječnicima hrvatskoga jezika novijeg datuma. Nakon toga će se na primjerima iz hrvatskog internetskoga korpusa hrWaC (Ljubešić i Klubička 2014) provjeriti upotrebljavaju li se ova dva glagola u suvremenom hrvatskom jeziku više kao suznačni (modalni) u kombinaciji s nekim samoznačnim glagolom ili samostalno (kao samoznačni glagoli), za što je kao poticaj poslužio rad Vladimira Krabalića (2011). Na tim će se primjerima pokušati procijeniti i postoji li iznijansirana razlika u upotrebi glagola htjeti i željeti s obzirom na njihovu etimologiju, a za što je glavni poticaj iskustvo u poučavanju neizvornih govornika hrvatskoga jezika.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Filologija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Ranka Đurđević (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Đurđević, Ranka
Glagoli željeti i htjeti kao prijelazni i modalni u hrvatskome // Riječi i riječi i Riječi : zbornik u čast Zrinki Jelaska / Marković, Ivan ; Nazalević Čučević, Iva ; Gligorić, Igor Marko (ur.).
Zagreb: Disput, 2022. str. 432-439
Đurđević, R. (2022) Glagoli željeti i htjeti kao prijelazni i modalni u hrvatskome. U: Marković, I., Nazalević Čučević, I. & Gligorić, I. (ur.) Riječi i riječi i Riječi : zbornik u čast Zrinki Jelaska. Zagreb, Disput, str. 432-439.
@inbook{inbook, author = {\DJur\djevi\'{c}, Ranka}, year = {2022}, pages = {432-439}, keywords = {modalni glagoli, samozna\v{c}ni glagoli, hrvatski jezik}, isbn = {978-953-260-442-9}, title = {Glagoli \v{z}eljeti i htjeti kao prijelazni i modalni u hrvatskome}, keyword = {modalni glagoli, samozna\v{c}ni glagoli, hrvatski jezik}, publisher = {Disput}, publisherplace = {Zagreb} }
@inbook{inbook, author = {\DJur\djevi\'{c}, Ranka}, year = {2022}, pages = {432-439}, keywords = {modal verbs, semantic verbs, Croatian language}, isbn = {978-953-260-442-9}, title = {The verbs \v{z}eljeti and htjeti as transitive and modal in Croatian}, keyword = {modal verbs, semantic verbs, Croatian language}, publisher = {Disput}, publisherplace = {Zagreb} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font